vliegbooten met de vloot nader te beschouwen. De onderstelling voor deze oefening luiddeEen tot ontzet van het Panamakanaal naar het zuiden varende vloot wordt hierbij door een tegenpartij gehinderd. Ingezet werden 15 vliegbooten, behoorende tot de kuststations. Zij hadden slechts de beschikking over enkele hulpsteunpunten in den vorm van mijnenvegers. Van meer belang was het tweede deel der oefening. Den 17en April volgde de aanval op het Panamaknaal. Aangenomen was, dat een roode vloot, komende uit het westen, het kanaal zou aanvallen met het oogmerk de sluizen en verdere kunst werken te vernielen. Deze roode vloot beschikte, zooals reeds vermeld, over 300 vliegtuigen, terwijl de verdediger 100 vlieg tuigen en 20.000 man tot zijn beschikking had. De aanvaller was dus wat het aantal vliegtuigen betreft verre in de meerderheid, hetgeen in de bereikte resultaten sterk naar voren is gekomen.' Zoodra de nadering der vijandelijke voorhoede gemeld was, verplaatste de algemeene bevelhebber (A.B.) der verdediging de^ aan de Atlantische zijde opgestelde kustartillerie naar de stellingen bij Bruja en Patilla, terwijl ook de versterkte eilanden in de Golf van Panama bezet werden. Langs de kust had men luchtwachten opgesteld, die met ver plaatsbare radiotelegrafische stations waren uitgerust. Het hoofd kwartier, dat zich te Quarry Haights bevond, was met alle belangrijke punten telefonisch verbonden. De verdediger had zijn luchtmacht als volgt opgesteld 30 jagers stonden op het vliegveld Albrook aan de Pacific-zijde, tei wijl de verkennings- en bombardementsvliegtuigen op het vliegveld France Field waren opgesteld. Van den 18en tot den 20en namen de blauwe verkennings vliegtuigen niets van den tegenstander waar. Ook bij het binnen- loopen van de Golf van Panama door de roode vloot, hetgeen onder dekking der duisternis geschiedde, werd zij niet waar genomen. De eerste gevechtshandeling had plaats op den 21en door 3 Glenn Martin vliegtuigen der blauwe partij. Zij deden een aanval op het vliegkampschip Lexingtondat zich op 90 a 100 zeemijl van de kust bevond. Men nam aan, dat het schip door 6 bommen van 250 kg getroffen was, waardoor meer dan 2/3 der aan dek opgestelde vliegtuigen werden vernield. Aangezien de maximum bommenlast dezer Glenn Martins 1000 kg is, kon elk dezer vliegtuigen dus maximum 4 bommen meenemen. Totaal zijn er dus 12 bommen geworpen, waarvan 6 treffers. Dit is wel een zeer gunstig resultaatmen doet o.i. goed het met eenige reserve te bekijken. In den morgen volgden te 5.30 uur aanvallen van roode bom bardementsvliegtuigen op het vliegveld Albrook. Het eerste bombardement werd door 50 vliegtuigen uitgevoerd en was een 210

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 16