Indische weermacht de eerste opdracht zijn), moet men dus met ae^en afstand rekening houden. Voorts blijkt wel, dat een verrassende aanval op deze schepen groot succes belooft. Mocht dit het geval zijn dan is daarmee de luchtactie van den vijand zoo met geheel lam geslagen dan toch aanzienlijk bemoeilijkt. lt dlent OA- hët eerste doel te Zijn, waarnaar wij moeten streven. Over het volgende deel der manoeuvres, de doorvaart door het kanaal, zij slechts het volgende vermeld. Bijzondere bewa- pemngsmaatregelen waren door de autoriteiten getroffen- de troepen waren van 3.000 op 23.000 man gebrachtin het bijzo'nder werden de sluizen streng bewaakt. Op den 23en 's morgens vroeg ging het vliegkampschip Lexington als eerste schip door het kanaal; 47 uur later waren alle schepen aan de Atlantische zijde van het kanaal vereenigd. Dezen tijd wil men nog trachten te bekorten door verhooging der vaarsnelheid. Na een rustperiode van 10 dagen hadden in de Caraibische Zee ingaande 5 Mei oefeningen plaats, samengevat onder de bena ming Probleem 15, hetwelk neerkwam op het volgende Het was een vijandelijke roode) vloot gelukt eenige vooruit gescho ven Amerikaansche steunpunten Porto Rico, Culebra, Sint Thomas m den West-Indischen Archipel te bezetten en een vloot samen te trekken in de Caraibische Zee, waardoor een bedreiging ontstond voor de Panamakanaal-zöne. Een blauwe vloot zou probeeren het Amerikaansche overwicht in deze zee te herstellen en de steunpunten te heroveren. De blauwe vloot telde 7 slagschepen 12 transportschepen met een 4 groote kruisers landingsdet. van 12.000 man. 2 lichte kruisers 2 vliegkampschepen, de Sara- 28 torpedojagers toga en de Langley. 1 vliegtuigmoederschip, de Wright, waarbij het lucht schip Macon. De roode vloot beschikte over 4 slagschepen 22 torpedojagers 5 groote kruisers 3 hulpschepen 6 lichte kruisers het vliegkampschip Lexington. De oefeningen werden z.v.m. gehouden onder oorlogsomstandig heden (verduistering e.d. daarentegen werden geen torpedo's afgeschoten). Hoewel zij sterker was, werd de blauwe vloot aanzienlijk in haar bewegingen belemmerd door de transport- vloot. Rood kon zijn bewegingsvrijheid ten volle uitbuiten en had dan ook tot opdracht de blauwe vloot op den meer dan 1000 mijlen langen tocht van Colon zoo veel mogelijk afbreuk te doen mdien mogelijk te verslaan. 212

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 18