5 Mei verliet de blauwe vloot Colon met bestemming Porto Rico. De snelheid bedroeg 12 mijl, hetgeen veroorzaakt werd door de transportvloot. Door verkenningsvliegtuigen van blauw werden de lichte strijdkrachten met elkaar in aanraking gebracht. Twee roode lichte kruisers en 1 torpedojager werden door bommen werpers van de Langley buiten gevecht gesteld. Den tweeden dag nam ook de Macon aan het gevecht deel en kon, zonder gezien te worden, den A.B. nauwkeurige inlichtingen verschaffen omtrent de vijandelijke luchtstrijdkrachten. In den loop van den dag werd het luchtschip echter door vliegtuigen der Lexington aangevallen en te zamen met de vier bij dit luchtschip behoorende vliegtuigen vernietigd. De vliegtuigen der Lexington hadden nog een groot succes te boeken, doordat zij de Saratoga zoo verrassend aanvielen, dat de vliegtuigen van dit schip geen gelegenheid hadden om op te stijgen ter verdediging van de Saratoga met alle zich daarop bevindende vliegtuigen. Het gros der roode vloot was vervolgens eveneens door de ver kenningsvliegtuigen ontdekt. Ook de Lexington werd gemeld en door kruisers verrassend aangevallen. Dit geschiedde juist op het moment dat het schip de, van den succesvollen tocht naar de Sara toga, terugkeerende vliegtuigen opnam. Doordat de terugkeerende vliegtuigen geen bommen meer hadden en de weinige op het schip aanwezige bommenwerpers niet in staat waren iets tegen den vijand te doen, moest ook de Lexington als buiten gevecht gesteld worden beschouwd. Er ontwikkelde zich nu een kruisergevecht met aan beide zijden verliezen. De slagschepen namen echter aan dit gevecht niet deel. Op den derden dag werden vliegbooten ingezet, die hun basis hadden aan de zuidkust van Haiti, ter afwering van aanvallen van bommenwerpers. Men gebruikte dezen dag voor het innemen van olie uit de meegevoerde tankschepen. Succesrijke verken ningsvluchten werden uitgevoerd, waardoor belangrijke gegevens binnenkwamen over de vijandelijke steunpunten op Porto Rico. Het gelukte den rooden vliegtuigen voorts de beide schepen Langley en Wright door bombardement buiten gevecht te stellen. De luchtverkenningen der roode vliegtuigen waren zoo uit muntend dat het den rooden slagschepen gelukte zich oostelijk van de vijandelijke slagvloot op te stellen, zoodat de silhouetten dezer schepen zich duidelijk tegen den avondhemel afteekenden. In de ochtendschemering van den volgenden dag voerden de roode vliegtuigen, komende uit de wolken, succesvolle aanvallen uit op de vijandelijke slagschepen. Deze aanvallen waren zoo onverwachtdat de slagschepen Tennison en California geen enkel schot konden lossen en als vernietigd moesten worden beschouwd. Op den vijfden dag bereikte ondanks de zware verliezen der vorige dagen de blauwe vloot de kust van Porto Rico in den 213

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 19