is men echter niet deze meening toegedaan en hecht men wel een groote waarde aan het luchtschip, zulks blijkende uit den aanbouw van deze schepen, waarvan in oorlogstijd ongetwijfeld een militair gebruik zal worden gemaakt. Het jaar 1935 is het jaar waarin de belangstelling der Ameri- kaansche autoriteiten zich naar den Stillen Oceaan verplaatst. Het manoeuvregebied werd hierdoor grooter dan tot nu toe gebruikelijk was, terwijl ook de deelnemende strijdkrachten in aantal alle voorgaande manoeuvres overtroffen. De vergrooting van het operatiegebied bij deze manoeuvre, welke evenals enkele jaren terug, den afweer van den vijandelijken aanval van de overzijde van den Stillen Oceaan tot thema had, was urgent geworden, doordat de marineleiding het noodzakelijk achtte ernstig rekening te houden met een dergelijken aanval en daarom nieuwe vloot- en vliegtuigbases in te richten aan de kust van den Stillen Oceaan of de reeds bestaande steunpunten uit te breiden en te versterken. De punten waarom het daarbij ging waren zoowel de noord-west punt van Alaska en de Aleoeten als wel het gebied van de Hawaiï-eilanden (met Honolulu en Pearl Harbour) en de ver naar het westen gelegen Midway-eilanden. De beteekenis van evengenoemde steunpunten wordt duidelijk wanneer men bedenkt dat de kracht der verdediging van de westkust van Alaska tot het Panamakanaal afhankelijk is niet alleen van de sterkte der met de verdediging belaste vloot, maar ook van haar bewegelijkheid. Het aantal vlootsteunpunten speelt hierbij dus een voorname rol. Zij dienen niet alleen terdege te zijn uitgerust voor reparatie en onderhoud van het varend materieel, doch mede voor de luchtstrijdkrachten. Ten einde de in het bovengenoemde gebied gelegen steunpunten op hun waarde te toetsen werden zij in het manoeuvregebied betrokken. Zoodoende omvatte dit den driehoek AlaskaPudget SoundHawaii, een gebied van 5.000.000 vierkante mijlen. Toen de uitgestrektheid van dit gebied bekend werd, ontstond in Japan een zekere ongerustheid. Na het wisselen van enkele nota's werd de 180ste lengtegraad als grens van het oefengebied vastgesteld. Het aantal deelnemende schepen werd in verband met het uitgebreid gebied op 169 gebrachtalle bij de Amerikaansche marine in gebruik zijnde scheepstypen waren daarbij vertegen woordigd. Ingedeeld waren 14 slagschepen 9 mijnenleggers 22 kruisers 4 vliegkampschepen, n.l. 56 torpedojagers Lexington, Saratoga, Langley, 25 onderzeeërs Ranger. 39 hulpschepen. 215

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 21