Ook het aantal vliegtuigen was aanzienlijk grooter dan vorige jaren en bedroeg 463 van verschillend type (doch overwegend wielvliegtuig). De vliegtuigen waren als volgt op de schepen ingedeeeld De manoeuvre had ten doel op de volgende vragen een antwoord te verkrijgen 1. Is het mogelijk de Vereenigde Staten met succes aan te vallen met een vloot, die van de kust van Alaska of de Aleoeten uit opereert 2. Bestaat er voor een vijand de mogelijkheid daar troepen te landen en een basis in te richten 3.. Welke meteorologische voorwaarden zijn noodzakelijk voor operaties aan de kust van Alaska 4. Wordt de verdediging in den Pacific door de oprichting van steunpunten versterkt 5. Welke waarde kan men toekennen aan vliegtuigen bij het vaststellen van de nadering van vijandelijke zeestrijd krachten 6. Kan een vloot, die langs den noordelijken weg over de Aleoeten en Alaska de Amerikaansche kust tracht te naderen, door een tegenstoot van de vloot van den verdediger opge vangen worden Om op deze zes vragen een antwoord te krijgen was het zoo genaamde Vlootprobleem XVI ontworpen, hetwelk in het kort het volgende behelsde. Een roode vloot tracht in Alaska een basis in te richten en vaart daartoe langs de noordelijke route. De blauwe verdediger tracht dit plan te verhinderenhij moet daarbij van Pearl Harbour komen. De Amerikaansche vloot was in twee deelen verdeeld. De aanvaller had tot zijn beschikking de verkenningsvloot en het vliegkampschip Lexington. Zij vertrok uit de haven Pudget Sound naar de Aleoeten. De verdediger beschikte over de slagschepen met de daarbij behoorende lichte strijdkrachten en de vliegkamp schepen Saratoga en Ranger. Zij koerste na het verlaten van de haven Golden Gate bij San Francisco naar de Hawaiï-eilanden. Twee der slagschepen werden nog aan de aanvallende (roode) partij toegevoegd ten einde het gros der roode vloot voor te stellen. Behalve deze twee groote vloten opereerden nog enkele kleinere verbanden o.a. een door schepen van de kustverdediging (z.g. base forcevoorgesteld expeditiekorps, waarbij de Utah, het 800 a. Op de vliegkampschepen 258 b. Aan boord van oorlogsschepen per slagschip 2 a 3 per zwaren kruiser 4 per lichten kruiser 2 107 60 c. Verkenningsvliegbooten 216

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 22