man sterke korps vervoerde. Ook de bezetting van Hawaii nam aan de oefeningen deel. Over het verloop der gehouden oefeningen is door de Ameri- kaansche autoriteiten niets bekend gemaakt, zoodat over de beantwoording der grondslagen moeilijk met zekerheid iets valt te zeggen. Wel is bekend dat de luchtstrijdkrachten een zeer actief en succesvol aandeel in de oefeningen hebben gehad. Evenals over het voorgaande jaar hebben de Amerikaansche autoriteiten over de jaren 1936 en 37 geen bijzonderheden over de gehouden oefeningen bekend gemaakt. Zij hadden beide in den Stillen Oceaan plaats. Nabeschouwing. In den loop der laatste jaren heeft Amerika zijn luchtstrijd krachten aanzienlijk uitgebreid. Bedroeg in 1930 het aantal vlieg tuigen bij leger en vloot resp. 1400 en 6 a 700, voor 1938 werd de opvoering van deze getallen tot 2500 en 1900 voorgesteld. In hetzelfde tijdvak werden bovendien verouderde typen vervangen door moderne. Ook het aantal vliegkampschepen werd opgevoerd, n.l. van 3 tot 6. Zooals uit berichten bekend is geworden is deze uitbreiding, door den politieken toestand in Europa en Azië, in een versneld tempo doorgevoerd en mag thans zelfs worden aan genomen, dat bovengenoemde aantallen zooal niet aanzienlijk zijn overschreden, dan toch zeker zijn bereikt. Niet valt te ontkennen, dat de Amerikaansche Marinemanoeu vres ook voor ons zeer leerzaam zijn. Een aanval op Ned.-Indië zal immers evenzeer van overzee komen. De aanvaller zal voor een voortgezette actie hier eveneens een steunpunt moeten zoeken en inrichten. Eenmaal hier vasten voet verkregen hebbende, zal het echter te bezien zijn of wij hem met onze beperkte middelen weer zullen kunnen verdrijven. Meer nog dan in Amerika zal derhalve bij ons de nadruk moeten worden gelegd op het begin stadium, het verhinderen dat de aanvaller vasten voet krijgt in onzen archipel. Aangezien uitbreiding van de vloot tot een zoodanige sterkte, dat zij in staat zou zijn de nadering van een vijandelijke scheepsmacht ten eenenmale te beletten, uitgaven meebrengt, welke ver boven de draagkracht van ons volk gaan, kan alleen het luchtwapen door het groote overwicht van moderne landvliegtuigen op door een scheepsmacht meegevoerde luchtstrijdkrachten, door de mogelijkheid van snelle aanschaffing eener luchtmacht en de relatief lagere kosten uitkomst brengen. Aangezien de luchtstrijdkrachten ook in ons geval een belang rijke taak zullen hebben te vervullen, willen wij de aanvalstactiek der tot de vliegkampschepen behoorende luchtstrijdkrachten en de resultaten der bomaanvallen op deze schepen hier resumeeren. Gebleken is dan, dat de vliegkampschepen zeer kwetsbaar zijn 217

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 23