kennelijk voelden de „experts" hier, hoezeer zij zich bewogen op vreemd terrein. De juistheid van de door hen in acht genomen beperking werd bewezen toen tijdens de in Juni j.l. te Londen gehouden XVIe Roode Kruis Conferentie vertegenwoordigers uit verschillende landen ten sterkste gekant bleken te zijn tegen behandeling aldaar van het vraagstuk van bescherming van de burgerbevolking door het Roode Kruis, waarop de betrekkelijke voorstellen buiten bespreking bleven men wenschte dit onder werp evenals enkele andere op een diplomatieke conferentie te zien geregeld. Wat nu het ontwerp-verdrag inzake de „villes sanitaires" betreft, dit werd weliswaar met sympathiebetuigingen ontvangen eenige gedelegeerden bleken echter bevreesd, dat men uit dit verdrag ten onrechte de conclusie zou trekken, dat andere niet-militaire objecten nu vrijelijk zouden mogen worden gebom bardeerd zij spraken zich dienaangaande onomwonden uit. Overigens kon het ontwerp in de oogen van de conferentie geen genade vindenterecht achtte men het onvoldragen, weshalve het dan ook naar het Internationaal Comité werd teruggewezen met opdracht, het nader te bestudeeren en t.g.t. te doen behan delen op een diplomatieke conferentie. Het oordeel van de conferentie was ook hier zeer juistzoo zal men gelijk in het ontwerp geschiedde niet kunnen volstaan met de bepaling, dat de „villes sanitaires" op 100 km achter het front zijn gelegen gelet op de hiervoor besproken uitlegging van het begrip „die niet verdedigd worden" zullen geheel andere eischen dienen te worden gesteld. Ook zal gewijzigd dienen te worden de in het ontwerp-verdrag opgenomen bepaling, dat de plaats der „villes sanitaires" reeds in vredestijd moet worden bekend gemaakt het is toch zeer wel denkbaar, dat een bepaalde plaats in het eene oorlogsgeval wèl, in het andere niét voldoet aan voren bedoelde eischen, terwijl voorts een bekendmaking in vredestijd een ongewenscht inzicht zal kunnen geven in de plannen en voor nemens van de legerleiding. Het door het Roode Kruis bereikte resultaat is dus nog vrij mager. Te verwonderen valt dit niet. Gnl. mj. mgd. van Praag merkt terzake op 1) „De taak van het Roode Kruis is in den laatsten tijd enorm uitgebreid en beweegt zich op internationaal terrein, waar uit den aard der zaak veel voetangels en klemmen liggen. Het zoozeer vrijwillige menschlievende Roode Kruiswerk dreigt hiertoe in het gedrang te komen door regeeringsinmenging". Meermalen is dan ook reeds opgemerkt, dat het Roode Kruis en in nog sterkere mate congressen als de hiervoor Zie Het XVIe Internationale Roode Kruis Congres, gehouden te Londen van 20-24 Juni 1938. De Volkenbond, Augustus/September. 227

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 33