Kort en goed, het temperament op zich zelf is onberekenbaar in zijn uitingen. We kunnen theoretisch een kaleidoscopische mengeling van positief-gunstige en positief-ongunstige mensche- lijke eigenschappen verwachten. Wat moet ergo de dictatorische macht zijn, welke den choie- rischen officier in het rechte spoor houdt Antwoordhet Wat moeten we ten aanzien van het karakter verwachten: Emotionaliteithoogere neigingen. Primaire Functielagere neigingen. Wil de officier werkelijk een suggestief leider zijn, dan moeten de hoogere neigingen overheerschen. De moederbodem van die hoogere neigingen moet gelegen zijn in de militaire roeping. Indien de officier zijn beroep als „baantje" beschouwt, houdt hij op „officier" te zijn, ook al is er overigens op zijn maatschappelijk gedrag niets aan te merken. En die roeping is, in eerste en laatste instantie, gebonden aan zijn emotionaliteit. Het verantwoordelijkheidsgevoel als leider moet hem in staat stellen, in oogenblikken van gevaar de eerste angstreacties te onderdrukken. Lukt hem dat, dan is zijn suggestief voorbeeld des te meer imponeer end. Anders gezegd de specifiek militaire secondaire functie draagt bij den officier een subjectief-emotio- neele kleur. Wanneer kunnen we nu spreken van een goed officier Antwoord wanneer de wisselvallige emotionaliteit in meer vaste banen wordt geleid door een juist ordenende secondaire functie Deze zal het militaire karakter en daardoor de persoonlijkheid van den officier op hooger plan brengen. De veldheer zal waarschijnlijk geboren worden uit den goeden subalternen officier, geheel analoog met den onderofficier, die voortkomt uit den goeden soldaat. Wat leert ons deze beschouwing Dit fundamenteele feit een conditio sine qua non voor den leider is het bezit van een oide- nende secondaire functie. Dit moet het uitgangspunt vormen voor onze beschouwing, betreffende Den Veldheer. HOOFDSTUK VIII. DE VELDHEER. Het typologisch onderzoek heeft op overtuigende wijze aangetoond, dat de meeste groote veldheeren behooren tot het qepassionneerde type, hetwelk door zijn combinatie van tempe- 245 „J'aime mie ux une armee de cerfs commandée par un lion, qu'une armee de lions commandée par un cerj". Napoleon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 51