De meer tactisch ingestelde officier, zal in de eerste plaats zijn activiteit in concrete moeten aanwenden om zijn oe bereiken. En die activiteit wordt dan in haar verschijningsvorm al dan niet persoonlijk gekleurd door een sterk of minder sterk uitgesproken emotionaliteit naast een primaire c.q. meer secon daire functie. De meer strategisch denkende veldheer zal m de eerste plaats zijn secondaire functie op de juiste manier in a sïac o moeten ontplooien. De activiteit heeft hij daarbp nood.g om als een militair „Real-Politiker" met beide voeten m de tverkelpk- heid te blijven staan. De emotionaliteit speelt pas een rol waar het gaat om het suggestieve persoonlijke cachet van zijn beve Eroo tactiek is activiteit (in concrete) strategie is secondaire functie (in abstracte). 3 Een zeer mooi citaat is dat van Ludendorff: „De waarde van krijgsgeschiedkundige studie voor den officier staat onbestreden vast. Hierbij moet de officier zich met een schat van wetenschap vergaren en voorbeeld naast voorbeeld in zijn geheugen pi enten, welke in een gegeven geval toch niet kunnen worden toegepas maar hij moot een „kujmer" worden, die in den oorlog onwdle- keurig het juiste vindt Dit is buitengewoon belangrijk. De officier moet met een schat- van-wetenschap vergaren en voorbeelden m zijn geheugen pren ten welke practisch onbruikbaar zijn. Neen, hij moet onwille keurig het juiste doen wat op een moment van hem gevraagd wordt. Dus: Geen abstracte secondaire functie, maar concrete activiteit (met een intuïtief accent). En nu wordt het nog duide lijker waarom het cholerische type zoo goed past m het beeld van den officier. Naast dezen militairen deskundige, willen we nu den psycholoo Heymans citeeren „De cholerici wegen en overwegen niet rustig motieven, maar de verbinding der activiteit en emotionaliteit ei primaire functie veroorzaakt sterke concentratie, niet op gegeven maar op mogelijke reacties, en zoo komen zij veelal tot een snelle en intuitieve keus tusschen de verschillende wegen, die tot het beoogde doel kunnen leiden". De analogie van psychologisch standpunt is ver gnan °°r den tactisch-ingestelden cholerischen officier is het doel met ui- gangspunt (gelijk bij den veldheer) maar wel het middel om het doel te bereiken. We schreven vroeger reeds Ieder zal direct inzien, dat hier met den typischen cholericus ook de typische officier geteekend is. 4 Mantel schrijft „Wat de strategie heeft voorbereid, moet de tactiek uitvoeren". Niemand zal kunnen opponeeren tegen de 250

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 56