De officier A is bijv. IActief. IIEmotioneel. UISecondair Primair De hoofdofficier A wordt geleidelijk ISecondair. IIActief. UIEmotioneel. Dit wat betreft het temperament, dat zich wijzigt naar de uitwendige omstandigheden in casu de qualitatief andere verant woording Het karakter verschuift meer naar den abstracten kam. Dit is intusschen slechts theorie. In de practijk zal het waar schijnlijk vaak even moeilijk zijn een scherpe scheiding maken tusschen hoofdofficier en officier als tusschen zuivere strategie en zuivere tactiek. En juist die practijk willen we nu eens toetsen aan een bepaalde en omschreven militair-medische samenleving, welke ons het beste bekend is n.l. het öroote militaire hospitaal. Allereerst enkele opmerkingen ten aanzien van den officier van gezondheid. Als de officier van gezondheid in Indië aankomt heeft hij tweemaal een eed afgelegd in chronologische volgorde als arts, en als officier. „n„„ Als arts neemt hij op zich, zijn ambtsgeheim hoog te zu 1 houden als officier aanvaardt hij alle consequenties als zoodanig aan zijn' militair beroep verbonden. Gedurende zijn academische opleiding heeft de medische student betrekkelijk weinig gele genheid, zich een beeld te vormen van de militaire samenleving^ De sprong van „afgestudeerd medicus" tot „officier van gezond heid 2e klasse" (Eerste luitenant is van militair standpun gezien fantastisch groot. De academische opleiding van den cadet daarentegen is van begm tot eind gericht op het emdd officier worden. En zoo gaat de laatste zijn loopbaan tegemoet met de noodzakelijke specifieke militaire secondaire functie. De officier van gezondheid echter bezit slechts de moeizaam verworven medische secondaire functie. Kort gezegd de jonge officier van gezondheid is niet anders dan een ™edicus-in- uniform de specifieke militaire secondaire functie moet hij z verwerven in en door den dienst. Niemand zal het den jongen medicus-in-umform kwalijk nemei indien hij volkomen te goeder trouw weieens teg.en d.e wetten der militaire etiquette zondigt, maar dit sluit niet uit dat j er mar moet streven een goed officier-van-gezondheid te worden. En juist hierin ligt o.i. de specifieke taak vant den d eeerend officier van gezondheid. Deze moet de specifie secondaire functie op zoodanige wijze bij zijn jongeren collega 252

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 58