welke, zooals straks zal blijken, de kern van hetgeen we willen onderzoeken eigenlijk niet raakt. Nemen we een dagelijks voorkomend gebeuren m een groote ziekeninrichting. Telefoongesprek voor het Hoofd hospitaal„kan direct een patiënt worden opgenomen voor een spoed-operatie Deze hoofdofficier reageert als volgt a. Chirurg in kennis stellen. b. Regelen van de verpleging na de operatie. c. Regelen van de administratieve consequenties. Dit klinkt zooals het hier staat alles zeer triviaal, omdat de lezer de spoed-operatie op zich zelf als veel belangrijker aan voelt. Zijn belangstelling gaat meer uit naar den chirurg. En deze reageert op de mededeeling „operatie" met „welk instrumen tarium heb ik noodig Dit is een concrete reactie welke den lezer meer bevredigt. Vooral bij den cholerischen officier zullen deze woorden als bekende klanken in het bewustzijn resoneeren zij zijn de inleiding tot een vastberaden daad. Wat leert ons nu dit voorbeeld De hoofdofficier zorgt voor den patiënt nog voordat hij hem gezien heeft. Conclusie abstracte secondaire functie. De subalterne specialist-chirurg, durante operatione, meer geconcentreerd op mogelijke reaches, komt tot een snelle en intuïtieve keus tusschen de verschillende wegen, welke tot het welslagen van zijn ingreep leiden. Conclusie concrete activiteit. Wij citeerden hier, in gewijzigden vorm eenige bekende woorden om de analogie duidelijk aan het licht te doen komen. Maar de analogie gaat nog verder de hoofdofficier (als medisch strateeg) overziet het geheele hospitaalde taak van den officier-chirurg (als medisch-tacticus in grooten stijl) begint pas met het gebruik der instrumenten. En met een variant op de uitspraak van Mantel „Wat de strategie heeft voorbereid moet de tactiek uitvoeren", „Wat het Hoofd hospitaal heeft voorbereid meet de chirurg uitvoeren", of anders uitgedruktde secondaue functie van den leider moet den specialist in staat stellen zijn medisch talent in den vollen omvang te kunnen ontplooien. Voor het juiste begrip stipuleeren we hier nogmaals, dat ook bii den medischen leider, de activiteit een zeer gewichtig ver- eischte is. Zijn conclusies in abstracta moeten eveneens behoorlijk gefundeerd zijn op objectief feitenmateriaal. Voorbeeld Een wachtdokter krijgt bijv. op Maandag een kmdje met diphterie binnen. Hij treft maatregelen ten einde het kind de eerste vaak levensreddende behandeling te doen toe komen. Een ander wachtdokter krijgt op Dinsdag wederom een diphterie-kind binnen. Hij zorgt eveneens voor zijn patientje zoo als zijn collega den vorigen dag deed. Maar hoe gaat nu de gedac tengang van den hoofdofficier „Van welk bataljon komen neze kinderen Dit is de eerste associatie van den leider. Hij overziet de consequenties van een infectiebron en door een concreet 254

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 60