gestelde opdracht weet hij diè prophylactische en hygiënische maatregelen te treffen, welke onheil voorkomen, zonder dat de buitenstaander de g'roote beteekenis van zijn werk realiseert. Dus wederom zien we in deze zeer specifiek medisch-militaire samenleving, dat onze stelling bevestigd wordt hoofdofficiersecondaire functie (abstract) subalterne officieractiviteit (concreet). Bij den subalternen officier van gezondheid zal, waar het gaat om een beoordeeling, het temperament meer op den voorgrond treden, met name „Hoe wordt de medische handeling uitge voerd Bij den dirigeerend officier van gezondheid zal het karakter een grooter rol spelen als zijnde onafscheidelijk 'ver bonden aan den leider. Ten slotte de vraag „Hoe kan het Hoofd hospitaal bij zijn militaire specialisten, naast de domineerende medische secondaire functie, nu ook nog de noodzakelijke militaire secondaire functie aanbrengen Ons inziens aldusHij moet de kern van elk conflict tusschen de beide heterogene „secondaire functies bij zijn officieren direct begrijpen, op grond van analoge ervaringen uit zijn subalternen tijd. En dan moet uit zijn mond komen de af doende positief-gestelde oplossing. Dan heeft de subalterne officier van gezondheid een houvast, dat hij als een „fait accompli heeft te aanvaarden, omdat zijn gezond verstand hem kan doen reali- seeren, dat hij volkomen vrijwillig de plicht op zich heeft genomen zijn verworven talent ter beschikking te stellen van de militaire samenleving. Maar wanneer is de dirigeerend officier van gezondheid pas in staat dit overwicht te doen gelden Antwoord als bij hem de secondaire functie (medisch) niet verloren is gegaan, maai indei- daad met de secondaire functie militair) tot een stabiel evenwicht is gekomen. Immers, valt bij hem het accent te veel op het „medische" dat wil zeggen op het concreet „medische", dan beweegt hij zich meer in de subalterne richting en schiet als zoodanig qua hoofdofficier te kort. Overheerscht het „militaire" dan houdt hij op te zijn een vertegenwoordiger van den militair genees kundigen dienst. Wij hebben nu de van militair standpunt meest ongunstige constellatie genomen ten aanzien van de verhouding hoofd officier subaltern officier. Voor niet-specialisten zal de tot standkoming van de beschreven medisch-militaire harmonie veel minder bezwaren opleveren, omdat bij hen de specifiek medische secondaire functie niet zoo sterk is toegespitst, niet in zoodanige mate de persoonlijke belangstelling in toto absorbeeit. Dat in tusschen in principe de militaire verhoudingen zich op precies dezelfde manier manifesteeren als in de vorige hoofdstukken werd beschreven, pleit voor de algemeene juistheid van onze beschouwingen. 255

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 61