273 van de bemanning dier vliegtuigen, doch tevens leert de oorlogs ervaring, dat deze deprimeerende werking zich in niet mindere mate doet gelden op de grondtroepen, indien deze moeten ervaren, dat eigen vliegtuigen inferieur zijn aan die van den tegenstander. De leden, die meenen, dat door het opstellen van zwaarder geschut op den vasten wal ter verdediging van het vlootsteunpunt Soerabaja geen overdreven eisch wordt gesteld, mogen hierbij bedenken, dat afgezien van de aanzienlijke kosten van dit geschut tevens omvangrijke maatregelen noodig zullen zijn voor een noodzakelijke, geheel nieuwe opstelling en, niet in het minst, bescherming daarvan, welke maat regelen millioenen zullen vorderen. Aan verbetering van de bevestiging van de basis Soerabaja wordt intusschen nauwgezette aandacht ge schonken. Wat het landfront van Soerabaja betreft, kan worden aangeteekend, dat in de te verwachten operatieterreinen reeds de noodige voorzieningen worden getroffen. Naar aanleiding van de vraag, of de Regeering het gebruik van met zwaar geschut bewapende oorlogsschepen, welke voor sloop in aan merking komen, althans het gebruik van de kanonnen dier schepen voor de verdediging van andere oorlogshavens overweegt, kan worden medegedeeld, dat op dit punt reeds alle beschikbare reserves zijn. aangesproken. De aanleg van oorlogsvoorraden, ook ten behoeve van de voedsel voorziening, heeft de volle aandacht van de Indische Regeering. (DEPARTEMENT DER MARINE). Het vraagstuk inzake de bewapening van koopvaardijschepen maakt, mede in verband met de daaraan verbonden financieele consequenties, bij de Indische Regeering nog een punt van overweging uit. 10. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. Waarneming s- en waarschuwingsdienst bij pag. Onder nr. 121 komt in M.W. 1938, Dec. nr. 24 een artikel over bovenstaand onderwerp voor, waarin S. vermeldt, dat beide diensten niettegenstaande de vaak waardevolle gegevens welke van de inf. in voorste lijn kunnen worden ontvangen nog onvoldoende functionneeren. Na een manoeuvre voorbeeld te hebben aangehaald, waarbij een bat.cdt., wiens troep op een enkele vij.pau. was gestooten, „Panzerwarnung" liet blazen, welk signaal door alle onderdeelen werd overgenomen, hetgeen tot gevolg had, dat zoowel de div.- als de reg. pag.onderdeelen noodeloos (en met veel verwarring daar niemand wist wat er eigenlijk aan de hand was) in stelling kwamen, komt S. tot de conclusie, dat dergelijke gevallen niet te voorkomen zijn „solange alle diese Organe verbindingsmiddelen) noch erdgebunden sind". Een goed resultaat van den waarnemings- en verkenningsdienst wordt slechts verwacht wanneer bij de pag.onderdeelen evenals zulks bij pantserafdeelingen geschiedt vlgn. worden ingedeeld. V l g n. b ij de moderne inf. div. In zijn „Motorisierte Gedankensplitter aus aller Welt" in M.W. Jan. 1939 nr. 29 haalt ov. Braun verschillende uitspraken van militaire schrijvers over bovenstaand onderwerp aan. Zoowel de inf. als de art. heeft behoefte

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 79