281 een zeer gering gedeelte de gelegenheid zou krijgen zijn werking uit te oefenen. Der Deutsche Militdrarzt, 1938 nr. 10. Kampfgasvergiftungen an der Shanghai-jront door F. Oettel. Eenigen tijd geleden werd in de dagbladen met veel gerucht melding gemaakt over het gebruik van oorlogsgassen door de Japanners in Chm Men had namelijk na het inslaan van een granaat in een schuilplaats eenige Chineesche soldaten gevonden, die zonder gewond te zijn blijkbaar waren overleden door inademing van vergiftige gassen en daarop het bericht „eba seerd, dat gifgasbommen door de tegenpartij zouden zijn gebruikt. Een nader onderzoek heeft echter aangetoond, dat voor deze veronderstelling geen aanleiding bestaat. Bij de explosie van granaten ontwikkelen zich niet onaanzienlijke hoeveelheden koolmonoxyde en nitrosegassen, welke door hun zwaarte langen tijd in kuilen en loopgraven kunnen blijven hangen en dan tot ernstige vergiftigingsverschijnselen aanleiding kunnen geven. In de wereldoorlog is het ook meerdere malen voorgekomen, dat op deze wijze soldaten den dood hebben gevonden. Kunstmatige ademhaling en zuurste - toediening vormen, na het brengen der betrokkenen buiten de gasatmosfeer, de aangewezen therapie. Revue du Service de Santé Militaire, September 1938. „Ziekenv ervoer door de lucht" door generaal Schickelé. S. geeft een overzicht van den lucht-ambulance-dienst in den Levant en Noord-Afrika in 1937. Op 225 vluchten werden 248 patiënten en 75 begeleiders (artsen, verplegers, enz.) vervoerd. Gemiddeld werd per vlucht een afstand van 658 km afgelegd, maar ongeveer de helft der vluchten waren terugreizen zonder passagiers. Het vervoer is zeer duur. S. ^oppert het denkbeeld, e ambulance-vliegtuigen zóó in te richten, dat zij op de terugreizen voor gewone passagiers kunnen worden gebruikt. In het Ned. Tijdschrift voor Geneesk. van 31 December 1938 vindt men een nieuwen druk van het bekende boek van den Duitschen toxicoloog Dr O. Muntsch „Leitfaden der Pathologie und Therapie der Kampfstott- erkrankungen" aangekondigd. Dit is in zeven jaar tijds de 5de druk^ welken dit alom bekende boekwerk beleeft, wel een bewijs, in hoe groote behoefte het voorziet. Deze nieuwe uitgave is nagenoeg gelijk aan de voorgaande, biechts hier en daar is de tekst wat uitgebreider, terwijl voorts een schema is opge nomen, hetwelk een snelle diagnostiek der gebruikte strijdgassen mogelijk maakt. Het boek van Muntsch behoort met dat van Dr. J. Visser tot de beste in zijn soort, zoowel uit wetenschappelijk als uit practisch oogpunt en kan niet genoeg in de belangstelling der offn. v. gez. worden aanbevolen. Het is thans reeds verkrijgbaar bij Georg Thieme, Leipzig, tegen den redelijken prijs van R.M. 10.50 (-25 pCt.). Bulletin International des Services de Santé des Armées de Terre, de Mer et de L'Air, December 1938. In Eng. worden thans grootscheepsche maatregelen getroffen orn aan de gevolgen van ev. luchtbombardementen zoo goed mogelijk het hoofd te kunnen bieden. Onlangs heeft het Min. van Openb. Gez. alle hospitaal-directies doen weten, dat bij gevaar voor luchtaanvallen, patiënten voor wie ziekenhuis- vevpleging niet meer absoluut noodzakelijk wordt geacht, naar huis dienen te worden gezonden, opdat plaats vrij kome voor de slachtoffers van lucht- raids Door dezen maatregel verwacht men, dat ongeveer 3050 der bedden beschikbaar zal komen. De groote meerderheid der patiënten kan loopend of zittend de hospitalen verlaten en men stelt zich voor, hun transport zooveel mogelijk te doen verzorgen door daartoe in het leven te roepen organisaties van vrijwillige hulpverleening. Een aantal hospitalen is door zijn ligging m de nabijheid van gewichtige mil. objecten, zoo ernstig aan luchtgevaar bloot-

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 87