282 gesteld, dat in geval van een ev. oorlog algeheele evacuatie daarvan wordt overwogen. De patiënten, die in deze hospitalen worden verpleegd, zullen, voor zoover zij niet naar huis kunnen worden gezonden, naar andere zieken- inrichtingen moeten worden overgebracht. Dat e.e.a. een grondige voor bereiding noodzakelijk maakt, blijkt wel uit het feit, dat alleen in het district London niet minder dan 34 hospitalen, met te zamen meer dan 4000 patiënten, zullen moeten worden ontruimd. De zieken stelt men zich voor met ambulancetreinen naar steden, 50 mijl en verder van London verwijderd, te vervoeren. Onderhandelingen zijn thans gaande met de verschillende directies van ziekenhuizen om een regeling terzake tot stand te brengen. Naar aanleiding van deze gevoerde onderhandelingen heeft de Londensche gemeenteraad o.m. besloten den chirurgischen staf, verbonden aan de gemeentelijke ziekenhuizen boven de vredesbehoefte uit te breiden, opdat in geval van luchtbombardementen, beschikt kan worden over voldoende chirurgische hulp. In hetzelfde tijdschrift wordt een mededeeling aangetroffen omtrent de maatregelen, welke men in Japan bezig is te nemen, om het groote aantal uit China terugkeerende venerisch besmette soldaten, alvorens deze naar huis terugkeeren, aan een grondige behandeling te onderwerpen. De overheid onderschat het gevaar niet, dat deze voortdurende toestrooming van ge slachtszieke perscnen voor de volksgezondheid oplevert, en heeft een bedrag van 1.343.654 yen beschikbaar gesteld tot keering van dat gevaar. Als eerste maatregel zullen in de verschillende groote steden geslachtsziektepoliklinieken worden opgericht, waar kostelooze behandeling zal kunnen plaats vinden. Terugkeerende soldaten worden, alvorens met verlof te worden gezonden of uit den dienst ontslagen, op deze poliklinieken onderzocht en indien besmet bevonden, verplicht zich te laten behandelen tot volkomen genezing is ingetreden. Intendance. Economische verdedigingsvoorbereiding Nederland (E.V.V.). Aan het in het Ec. Weekblad voor N.I. van 3 Febr. 1939 opgenomen artikel „Uit het Moederland" van C. N. de Beer ontleenen wij het volgende. Toen in de tweede helft van Sept. 1938 ernstig rekening moest worden gehouden met het uitbreken van een Eur. oorlog, diende de Ned. Regeering een achttal wetsontwerpen in, teneinde de noodige bevoegdheden te verkrijgen inzake de z.g. economische verdediging des lands. Deze ontwerpen werden onverwijld door de Staten-Gnl. aangenomen, doch waar de tijd voor grondige behandeling en discussieering in de Kamers had ontbroken, was bepaald, dat zij slechts van beperkten duur zouden zijn en 1 Maart 1939 wederom zouden komen te vervallen. S. zegt dat het vorenstaande de reden is geweest, waarom de Reg. thans op deze aangelegenheid is teruggekomen en opnieuw acht wetsontwerpen heeft ingediend, welke nagenoeg gelijk zijn aan die van Sept. j.l., t.w. 1. de „Wet medewerking verdedigingsvoorbereiding 1939", welke dwingen de regelingen inhoudt m.b.t. alle personen en lichamen, wier medewerking, naar het oordeel van de ministers van Ec. Zaken, van Def. of Fin., nood zakelijk is ter voorbereiding van de voorziening in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden in de behoeften van volkshuishouding en landsverdediging, zoomede ter voorbereiding van de financiering dier voorziening. 2. de „Algemeen Vorderingswet 1939", welke het opvorderen van goederen in buitengewone omstandigheden mogelijk maakt. 3. de „Bodemproductiewet 1939", waardoor voorschriften mogelijk zijn met betrekking tot de bodemprcductie en de bestemming van den bodem. 4. de „Distributiewet 1939", ter verzekering van een doelmatige distributie in tijden van oorlog of oorlogsgevaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 88