De commandant van de blauwe partij (de verdediger) had de beschikking over een vloot bestaande uit 4 slagschepen 5 lichte kruisers 32 torpedojagers 1 vliegkampschip (de „Lexington")waarop ingedeeld 1 jachtafd. 1 torpedo- en bomb.afd. 1 verkenningsafd. 1 afd. lichte bomb.vlgn. 1 vliegtuigmoederschip (de „Wright") waarop 1 torpedo- en bomb.afd. een aantal onderzeebooten en mijnenleggers. Men nam voorts aan, dat een tweede blauwe vloot met de grootst mogelijke snelheid van haar basis aan den Atlantischen Oceaan, Hamton Roade, door het Panamaknaal naar den Pacific moest varen en zich daar bij de eerste vloot moest voegen. Deze door vaart moest dan geschied zijn voor de aanvaller zijn aanval had ingezet. Tenslotte beschikte de verdediger nog over de bezetting van de kanaalzone, welke ongeveer 10.000 man infanterie, artillerie en luchtstrijdkrachten omvatte. Het doel dat de commandant van blauw zich gesteld zag, was zoo snel mogelijk de vijandelijke vliegkampschepen te ontdekken en door een vernietiging daarvan luchtactie te voorkomen ten einde aldus de vernieling der sluizen tegen te gaan. Zulks zou het beste kunnen worden bereikt door de eigen luchtmacht, immers met de weinige beschikbare strijdkrachten zou het niet wel doenlijk zijn, in een zoodanige positie te geraken, dat vernie tiging met behulp van artillerie mogelijk zou zijn. De aanvoerder der roode strijdkrachten wilde het vliegkamp schip Saratoga een zoo groot mogelijke werkingssfeer geven en zond dit schip onder dekking van den kruiser Omaha en twee torpedojagers in zuidelijke richting naar de Galapagos-eilanden. Gelijkertijd zocht het vlg.moederschip Wright onder dekking van verschillende slagschepen naar een beschut en stil wateroppervlak in de nabijheid van de hoofdmacht om de afdeeling bommen werpers te doen starten. Deze afdeeling had opdracht een aanval te doen op den Gatun-dam de start dezer vliegbooten was slechts mogelijk bij rustige zee. Met de ontdekking van de roode vloot in volle zee door een blauwen torpedojager waren de gevechtshandelingen begonnen. Wel werd deze torpedojager door artillerievuur tot zinken gebracht, maar door een radiobericht was toch van deze ontdek king melding gemaakt. Daar nog steeds geen melding omtrent de positie der Saratoga binnen gekomen was, besloot men de gemelde vijandelijke vloot door de luchtstrijdkrachten der Lexington te laten aanvallen. Dit schip verplaatste zich in de richting der 203

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 9