dat dit kanaal voor de vloot heeft. Het bezit van dit kanaal waar borgt toch een snelle verplaatsing der Amerikaansche vloot van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan en omgekeerd. Tevens kan gemakkelijk worden belet, dat andere zeemachten zich in korten tijd van den eenen Oceaan naar den anderen begeven, zoodat deze gedwongen zijn om den zooveel langeren weg om de zuidpunt van het Amerikaansche vasteland te nemen een con centratie van twee of meer vijandelijke vloten wordt, zooal niet voorkomen, dan toch stellig aanzienlijk vertraagd en bemoeilijkt. Na 1935 concentreert de belangstelling zich meer op den Stillen Oceaan door de toenemende macht en expansiezucht van Japan. Alaska, voor dien het stiefkind, krijgt grootere beteekenis de verdediging van dit gebied wordt onder de loupe genomen. Ook het steunpunt Hawaii treedt sterk op den voorgrond en wordt als gevolg van gehouden oefeningen in toenemende mate van verdedigingsmiddelen voorzien. Wij zullen hierna zien, hoe naast de ontwikkeling van het luchtwapen evenbedoelde wijziging in de inzichten in de defensie zich weerspiegelen in de gedurende de achtereenvolgende jaren gehouden manoeuvres. De manoeuvres in het jaar 1929. Deze manoeuvres speelden zich af in de nabijheid van het Panamakanaal en hadden ten doel de kracht der verdedigings middelen van dit gebied te toetsen. Daartoe was de zeemacht in twee deelen verdeeld. Aan het aanvallende gedeelte werd opdracht gegeven het kanaal zoodanig te vernielen, dat het niet meer te gebruiken zou zijn. Om dit te bereiken stonden twee wegen open, n.l. de vernieling van een of meer sluizen, en de vernieling van den Gatun-dam. Deze dam heeft zijn belangrijk heid te danken aan het feit, dat hij verhindert, dat het water van de vaargeul in het Gatun-meer over het lager gelegen land weg stroomt. Het waterpeil van dit meer zou daardoor n.l. zoodanig dalen, dat geen scheepvaart meer mogelijk zou zijn. De roode aanvalsvloot, komende van San Pedro aan de Cali- fornische kust, bestond uit 11 slagschepen met verkenningsvlgn. aan boord 1 kruiser (de „Omaha") 38 torpedojagers 1 vliegkampschip (de „Saratoga"), waarop waren ingedeeld 2 jachtafdn. 1 torpedo- en bombardementsafd. 2 verkenningsafdn. 1 afd. lichte bomb.vlgn. 1 vlg.moederschip (de „Aroost"), met aan boord 1 afdeeling bomb, vlgn., voorgesteld door één groot vliegtuig een aantal onderzeebooten 15 schepen. 202

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 8