284 voedingswaarde, vitaminen, hygiënische eischen. Ook de eischen aan mil. kleeding te stellen worden uitvoerig vermeld en besproken, eischen voor onzichtbaarheid, hygiëne, bescherming tegen warmte, koude, regen en gassen; eischen waaraan de grondstoffen moeten voldoen, waaruit de kleeding wordt vervaardigdevolutie der kleedingdoelmatigheid van bestaande kleedingstukken, hoofdbedekking, schoeiseldesinfectie enz. Verpakken en bewaren van rijst. In het Ph. T. Febr. 1939 is opgenomen het jaarverslag 1937 van het Mil. Scheik. lab. te Bandoeng. Hierin wordt o.a. melding gemaakt van een onderzoek, dat heeft plaats gehad naar het watergehalte en het vocht- opnemend vermogen van rijst, m.h.o. op de verpakking en bewaring. Daarbij kwam vast te staan, dat rijst welke geheel was gedroogd, practisch na een week weder het oorspronkelijke vochtgehalte had bereikt, indien zij werd bewaard, blootgesteld aan de lucht. Aanhang-keukenwagens voor gemotoriseerde afdn. Zwits. Leger. Blijkens een artikel „Anhanger für Motorisierte Trappen" van Luit. Moser in „Der Schweizer Artillerist" Nr. 12, 1938, zijn bij de gemot. afdn. 2-wielige kwn. in gebruik genomen, voorzien van wielen met autobanden, welke kwn. als aanhangwagens bij de gemot, korpstreinen kunnen worden medegevoerd. Er zijn twee typen in gebruik gesteld nml. uitgerust met één, dan wel twee kookketels. Boven de wielen zijn spatborden aangebrachttevens is de kw. voorzien van een reservewiel, dat aan den metalen trommel, bestemd voor berging van brandstoffen, is aangebracht. Vermeld wordt, dat deze keuken het voordeel biedt, dat te allen tijde, waar de kw. ook mocht zijn opgesteld en ook gedurende den marsch kan worden gekookt. Bovendien kunnen de maaltijden in dit type beter worden bereid dan in dat, in gebruik bij de niet gemot, eenheden. Bij de gemot, onderdeelen worden tevens hooikisten medegevoerd voor de verdeeling van het eten over zelfstandig optredende detn. Vermoedelijk is het doel van het gebruik van deze kisten alleen, om het eten gedurende het transport warm te houden. Een foto geeft een duidelijk beeld van de inrichting van den kw. 11. VAN HET WERELDTOONEEL. Door zijn op 30 Januari afgelegde verklaring, onvoorwaardelijk achter Italië te staan, legde Hitier de met zoo groote spanning afgewachte beslis sing in Mussolini's handen. Men wachtte geheel Februari echter vergeefs op uitsluitsel de Duce bewaarde een hardnekkig stilzwijgen. Vrij algemeen is men de opvatting toegedaan, dat hij de wereldopinie door bestendiging van de bestaande onzekerheid murw wil maken om dan op een tijdstip, waarop de omstandigheden hem en zijn bondgenooten begunstigen, met zijn eischen voor den dag te komen. In afwachting daarvan zitten zijn tegen spelers evenmin stil ook hun wordt gelegenheid geboden, de omstandig heden te wijzigen. Hitler's verklaring werd beantwoord met Chamberlain's mededeeling, dat Frankrijk ten volle zou kunnen rekenen op steun van Engeland troepenzendingen naar Libye met het zenden van versterkingen naar Djibouti, Tunis en Fransch Equatoriaal Afrika, terwijl de gecombi neerde Engelsch-Egyptische manoeuvres, het bezoek van den gouverneur van Gibraltar aan Marokko en van een Fransch eskader aan genoemde haven in dit verband van beteekenis kunnen worden geacht. Hetzelfde mag worden gezegd van de ontwikkeling der verhoudingen in Spanje. Franco nam geheel Catalonië in bezit en zoowel zijn maatregel, de Italiaansehe troepen van de Fransche grens te houden als de wijze van optreden in het pas veroverde gebied, getuigen van een gematigd

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 90