288 en versterking van de luchtstrijdkrachten met uit het moederland over te vliegen eenheden. De vele dagelijks te Sjanghai voorkomende aanslagen riepen een span ning op, welke het ergste deed vreezen en nog steeg door het werpen van bommen uit Japansche vliegtuigen op Britsch gebied op het vasteland tegenover Hongkong. Protesten volgden over en weer, doch het slot was, dat men tot een vergelijk kwam. Nog werd een Engelsch handelsschip opgebrachtbij het snel verschijnen van een Britschen kruiser bleek de aanhopding op een misverstand te berusten. De toenemende driestheid van de guerillabenden in N.-China noopte Japan tot krachtige maatregelenin genoemd gebied zullen garnizoenen worden gelegd. Over de benoodigde troepen schijnt de beschikking te zijn gekregen door een gedeeltelijke ontblooting van de Jangtse-vallei, hetgeen de enkele daar door de Chineezen behaalde successen verklaart. Het voren staande bewijst wel, hoeveel krachtsinspanning de pacificatie nog zal vor deren en tevens, dat deze minder eenvoudig is dan het verdrijven van de Chineesche legers. De pogingen tot unificatie van de verschillende nieuwe Chineesche regee ringen hadden tot nu toe weinig resultaatmeende men eerst in den oud maarschalk Woe Pei-foe een centrale figuur te hebben ontdekt, later schijnt ook hij zich daarvoor niet te hebben laten vinden. Op de grenzen tussehen Buiten-Mongolië en Rusland met Mansjoekwo kwamen de gebruikelijke incidenten voor zij leidden, evenals een beweerde troepenverzameling op N.-Saghalien en de nog steeds onopgeloste visscherij- kwestie, tot scherpe vertoogen, waarvoor Moskou nochtans niet zwichtte. Niet weinig opzien baarde de mededeeling van minister Hironoema, dat Japan het anti-kominternpact niet wenschte om te zetten in een militair bondgenootschap. Toch is dit zeer verklaarbaar Japan kan er weinig voor voelen, medegesleept te worden in een Europeeschen oorlog, die wellicht uitdijt tot een wereldstrijd, waarin het ook Amerika tegenover zich kan vinden het houdt liever de handen vrij tegenover Rusland. Van den in diens richting voerenden weg is het reeds vrij ver afgedwaald door het optreden in Midden- en Z.-China. Men wil, dat dit geschiedde op aandrang van Italië met het oogmerk, Engeland te verzwakken alleen hierom zou Duitschland, dat in tegenstelling met Italië groote belangen in China bezit, in dat optreden hebben toegestemd. Pres. Roosevelt wachtte den aanval van zijn tegenstanders over de vlieg tuigleveranties aan Frankrijk niet af. Hij verklaarde, daarvoor de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen en in een oorlog geheel aan de zijde der democratieën te zullen staanAmerika's eerste verdedigingslijn lag in Frankrijk. Weliswaar lag het niet in de bedoeling, troepen te zenden, doch wapens en verdere oorlogsbehoeften zouden tot elke gewenschte hoeveelheid worden geleverd. (Een vraag is, of men om zeker te zijn van de betaling, bij dreigend succes van de tegenpartij dier democratieën er niet evenals in 1917 toe zal overgaan, toch troepen te zenden!), een uit lating, welke vermoedelijk vooruitloopt op de a.s. herziening van de Amerikaansche Neutraliteitswet. Het is begrijpelijk, dat deze verklaring te Berlijn en Rome niet in goede aarde viel, evenmin als een latere mede deeling van den president, over inlichtingen te beschikken, dat in Maart weder een ernstige crisis in Europa zou ontstaan velen en niet alleen zijn tegenstanders vroegen zich af, wat Roosevelt hiermede bedoelde, doch hij hulde zich verder in een geheimzinnig stilzwijgen. Niet minder geheimhouding werd betracht t.a.v. de groote vlootmanoeuvres in de Caraïbische Zee waaromtrent slechts werd bericht, dat zij niet alleen de bescherming van het Panamakanaal tot oefenstof hadden, doch mede van Zuid-Amerika. Ten slotte zij nog melding gemaakt van de toenadering van de Ver. Staten tot Mexico en een mislukten opstand in Peru. Sch.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 94