387 Nu heeft men ook wel tegenslag gehad. De vivres, welke uit Angola moesten komen, zijn door de Portugeezen aangehouden. Aan den anderen kant is men naar het oordeel van S. aan Duitsche zijde niet handig geweest kort na het uitbreken van den oorlog lag een groot schip met levensmiddelen voor Swakopmund. Men durfde het schip echter niet te lossen, aangezien men bang was voor het inbeslagnemen tijdens het lossen, en liet het schip vertrekken. Wellicht zou het beter zijn geweest, indien men een inbeslagname had geriskeerd. K. Geneeskundige Dienst. Der Deutsche Mïlitararzt 1938 nr. 12. „Über die Verwendbarkeit und Zuver- lassigkeit der Spirometrie in der Sportmedizin" door F. Seiler. Den laatsten tijd is deze methode, doordat van gezaghebbende zijde haar waarde cp grond van verschillende overwegingen in twijfeld werd getrokken, steeds meer in gebruik geraakt. Op grond van eigen ervaringen bij sport keuringen is S. echter tot de overtuiging gekomen, dat men in de meting der vitaalcapaciteit (v.c.) een betrouwbaren indicator heeft voor iemands physiek prestatievermogen en zijn gezondheidstoestand. Weliswaar geeft hij toe, dat de v.c. in sterke mate afhankelijk is van den goeden wil en de geestkracht der te onderzoeken personen, doch aan den anderen kant zouden deze storende factoren niet van dien aard zijn, dat de bruikbaarheid der methode daar ernstig onder zou lijden. Hij beschrijft vervolgens de resultaten van zijn onderzoekingen naar den samenhang tussohen v.c. en bloeddruk en poogt aan de hand van zijn materiaal een aannemelijke verklaring te geven van de afname der v.c. bij lichamelijke inspanning. Ten slotte worden een aantal gevallen beschreven, waarbij op grond van de bevindingen aan den spirometer nader klinisch onderzoek noodzakelijk werd geacht. Draeger-Hefte 1938 nr. 41. „Gesundheitsschadigungen durch Formalin als Folge fehlerhafter Anwendung bei der Gasschutzgeratedesinfection". In geringe concentraties veroorzaken formalinedampen zooals bekend een prikkeling der oogbindvliezen en van het slijmvlies der bovenste luchtwegen. Subjectief uit zich dit door een branderig gevoel in de oogen en hoestprikkel, terwijl grootere concentraties beklemming op de berst geven. Wanneer de huid in contact komt met vloeibare formaline kunnen ernstige beschadigingen daarvan het gevolg te zijn. Als nawerking van gedurende langeren tijd of herhaaldelijk ingeademde formalinedampen heeft men bij personen, die gasmaskers hadden gedragen welke onvoldoende van formalineresten waren ontdaan, een algemeen gevoel van malaise, slapeloosheid, gebrek aan eetlust en gewichtsafname kunnen constateeren. In verband hiermede wordt ernstig aangeraden, alle gasmaskeronderdeelen na desir.fectie met formaline grondig af te spoelen in schoon water. De daarna nog achtergebleven formalineresten kunnen het beste in ammoniakdamp tot het niet prikkelende urotropine worden omgezt. Gebruikt men een waterige oplossing van formaline, dan verdient het aanbeveling deze niet sterker te nemen dan 1 Bulletin International des Services de Santé des Armées de Terre, de Mer et de l'Air, 1939 nr. 1. Organisation de la lutte antituberculeuse dans l'Armée Jougoslave" door Kolonel M.G.D. Dr. Jovanovitch Radmilo. Het ziektecijfer voor tuberculose in een leger houdt uiteraard nauw verband met de meerdere of mindere verbreiding dezer ziekte ender de bevolkingsgroepen, waaruit dat leger wordt gerecruteerd. In verschillende landen is de tuberculose de laatste jaren duidelijk aan het afnemen, hetgeen ook tot uiting komt in een vermindering der ziekte onder de soldaten. Dat zal voor een deel het gevolg zijn van een verhooging van het individueele weerstandsvermogen, voor een ander deel echter ongetwijfeld ook van de

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 103