389 gelijke sanatoria niet zijn, kunnen militaire patiënten op staatskosten in particuliere ziekenhuizen of sanatoria worden opgenomen. Luftfahrt medizinische Abhandlungen, Band II 1938, Heft 3/4. „Über den Einflusz von Alkohol, Nikotin und Schlafmangel auf die Höhenfestigkeit" door H. Lottig. Uit een reeks proeven, welke werden genomen in het Instituut voor Luchtvaartgeneeskunde te Hamburg-Eppendorf is komen vast te staan, dat de invloed van geringe tot matige doses alcohol en nicotine op het weer standsvermogen tegen het vliegen op groote hoogte niet belangrijk is. Gebrek aan slaap, vooral als dit gepaard gaat met een rijkelijker gebruik van genoemde genotmiddelen, bleek daarentegen zeer nadeelig te zijn. Bij de helft der proefpersonen kon onder dergelijke omstandigheden een aanzienlijke vermindering der „Höhenfestigkeit" worden waargenomen, terwijl voorts de hoogere psychische functies zoodanig bleken te hebben geleden, dat het besturen van een vliegtuig, vooral indien op grootere hoogte moet worden gevlogen, niet zonder ernstige gevaren meer mogelijk was. In hetzelfde tijdschrift geeft W. Bfannenstiel de resultaten van zijn dier proeven over den invloed van het vitamine-C op het weerstandsvermogen tegen groote hoogte. Hij komt op grond van zijn bevindingen tot de slotsom, dat vitamine-C in geringe doseeringen dit weerstandsvermogen doet stijgen en in zekeren zin in de plaats kan treden van het trainingseffect van her haalde opstijgingen. Overdoseering zou echter beslist schadelijk werken. Ten slotte bericht Th. Roth uit de kliniek van Curschmann in Rostock over een tweetal frapparte gevallen van koolmonoxydevergiftiging in vlieg tuigen. In beide gevallen werd de bestuurder na een vlucht van 650 km bewusteloos en stortte neer. Bij een hunner kon 6 uur na het ongeval het koolmonoxyde nog spectroscopisch in het bloed worden aangetoond. De berichtgever raadt aan bij alle moeilijk verklaarbare vliegongevallen het bloed der slachtoffers te laten onderzoeken op de aanwezigheid van CO. S. 11. VAN HET WERELDTOONEEL. Toen president Roosevelt omstreeks Nieuwjaar verklaarde, over onrust barende inlichtingen te beschikken omtrent in Europa op handen zijnde gebeurtenissen, vond deze met een waas van groote geheimzinnigheid omgeven mededeeling weinig geloofhet vermoeden rees, dat zij voor binnenlandsch gebruik was bestemd. Ook nu weten wij nog niet, of zij betrekking had op hetgeen zich in Maart met een voor velen verrassende snelheid in Midden-Europa heeft afgespeeld. Minder verrassend echter voor hen, die zich bij de beoordeeling van die gebeurtenissen niet bepalen tot het huidige ©ogenblik en eenig inzicht hebben in de verhoudingen zooals deze zich in den loop der eeuwen ontwikkelden. De geschiedenis leert, hoe de Magyaren een kleine duizend jaar geleden de bestaande orde in het Donau-bekken omverwierpenwel werd hun een halt toegeroepen door het Slavische rijk van Swatopluk, waarin Slovakije den boventoon voerde, doch dit viel kort daarop uiteen. Slovakije verdween vrijwel geheel van het tooneel het opkomende Boheemsch-Moravische rijk verloor zijn zelfstandigheid al spoedig toen de Germaansche vloed opzette, die de bij de Volksverhuizing aan de Slaven gelaten gebieden tusschen Weichsel en Elbe weder overstroomde. Steeds is de mate van zelfstandigheid van het koninkrijk Bohemen op en neer gegaan met de macht van het Duitsche rijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 105