drai"12). Of een neutrale Staat verplicht is, daarbij zoover te gaan, dat hij zijn bestaan op het spel zet, is een vraag, waarop wij niet verder zullen ingaan een antwoord hierop zal slechts de betrokken Regeering kunnen geven, aangezien daarbij in de practijk niet alleen vragen van recht, doch ook van politiek in het geding komen (Zie Griekenland de koning sympathiseerde met de Centralen, het volk met de Geallieerden beide partijen loven en boden om den steun der Grieken). Onder de huidige omstandigheden bestaat welhaast geen twijfel, dat het beschikken over een weermacht voor handhaving van de neutraliteit een onafwijsbare eisch is de plicht daartoe bestaat niet, doch het mag een daad van wijs beleid worden geacht, deze weermacht reeds om haar preventieve werking zoo sterk mogelijk te doen zijn. Evenmin toch als neutrale Staten niet of onvoldoende nakoming van den plicht, ongeoorloofde hande lingen door personen binnen hun rechtsgebied te voorkomen, kunnen verontschuldigen door te wijzen op het ontbreken van de noodige nationale wettelijke bepalingen en maatregelen, zullen zij zich bij niet of niet afdoend tegengaan van schendingen van hun rechtsgebied kunnen beroepen op het ontbreken van een voldoend sterke weermacht. Ten rechte zal de benadeelde oorlog voerende opmerken, dat het tijdig nemen van de geëigende maat regelen niet zijn zaak is. Weliswaar moet, vooral in het tweede geval, redelijkheid worden betracht, doch, zooals reeds opgemerkt, in oorlogstijd is de redelijkheid meermalen zoek13). Men moge wellicht zelf de overtuiging hebben, genoeg te hebben gedaan, een oorlogvoerende, wiens bestaan op het spel staat en voor het 297 12) Dat een standvastige houding niet nalaat, ontzag in te boezemen bewijst de volgende aanhaling uit Spaight (blz. 423). „The Netherlands Go vernment and its troops certainly applied their rule without fear of favour If the Dutch gunners' action (beschieting van vliegtuigen der oorlog voerenden in 1914-1918) was perhaps a little drastic and wanting in dis crimination, this was probably inevitable in the application of a rule which, if too gently put into practice, might have become a dead letter. Holland saw to it that her neutrality was respected". 13) Kunz zegt op blz. 223 „Da es ein jahrhundertealter Trick der Kriegführenden ist, die Neutralen für die Völkerreehtswidrigkeiten des Feindes verantwortlich zu machen, da ferner kriegfuhrende Staaten und oft ihre Autoren dort, wo es zu ihren Gunsten ist, die Pflichten der Neutra len sehr mild, dort aber, wo es zu ihren Ungunsten ist, die Pflichten der Neutralen sehr rigorös interpretieren, ist hier positivrechtliche Klarung im Interesse der Neutralen dringend notwendig". S. citeert een auteur die van meening is, dat België in 1914 met een protest had moeten volstaan, doch wijst er terecht op, dat de Duitsche regeering den kleinen neutralen in 1915 het verwijt deed, zich door theoretische protesten bij Engelsche schendingen te hebben neergelegd. Had neutraal Belgie in 1914 gewapenden tegenstand moeten bieden aan de Duitsche en bij volharding in een strikte onzijdigheid tevens aan toesnellende Fransche troepen Men zie hierover Van Oordt, Een niet opgeloste neutraliteitskwestie, het verleenen van hulp door een oorlogspartij bij de handhaving der neutraliteit, Militaire Spectator Mei en Juni 1933.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 13