van dien Staat in eenzelfde geval uiteenloopen 17)Hetgeen Fau- chille terzake aanteekent moge dan, zooals S. opmerkt, in den wereldoorlog in het bijzonder t.a.v. Amerika en Chili hebben gegolden, in sterke mate was dit ook behoudens v.w.b. de laatste tegenstelling -het geval t.a.v. Nederland, waarvan de verschillende .gebiedsdeelen in geheel uiteenloopende omstandig heden verkeerden. Men oordeele Het hier gegeven beeld heeft zich door de na den wereld oorlog in Oost-Azië zoo gewijzigde machtsverhoudingen aanmer kelijk versomberd. Wat staat ons bij een conflict in den Pacific te wachten Beziet men het vorenstaande in het licht van Oppenheim's op blz. 298 weergegeven theorie, welke practijk werd in den wereldoorlog, waarin beide oorlogvoerenden trachtten en er helaas maar al te vaak in slaagden, de rechten der neutralen te beknotten en hun plichten te verzwaren, dan behoeft men waar lijk geen pessimist te zijn om tot de slotsom te komen, dat hand having van een strikte neutraliteit de verdediging van het grond gebied tegen eiken aanval zeer dicht benadert en de den laatsten tijd gepropageerde wijziging van de omschrijving van de taak onzer weermacht eerder een gevoelskwestie is dan practische beteekenis heeft. (Wordt vervolgd). 299 „Un Etat dont le territoire est trés distant des pays belligérants, qui a une énorme étendue des cotes, qui est formé de nombreuses iles, qui se trouve sur une grande route maritime commerciale n'est pas dans la même position qu'un Etat proche des pays en guerre ayant des cötes de faible étendue, possédant un territoire purement conti nental, éloigné de la route du commerce international" ls). „Eenerzij ds zal men van de Ned. Regeering verwachten het gebied onder Haar jurisdictie voor alle oorlogvoerenden te sluitenander zijds zal drang worden uitgeoefend voor het hebben van steunpunten of zullen deze zonder toestemming worden ingericht in de territo riale wateren. Elke faciliteit aan een der partijen gegund, zal steun- verleening beteekenen, elk gebruik van de territoriale wateren door de eene partij zal door de andere worden gezien als het verleenen van steun, zelfs indien de Ned. Regeering onkundig is van het feit. Ook uit anderen hoofde leidt het bewaren van een neutrale houding tot moeilijke vraagstukken. De ongelijke verdeeling van olie in den Pacific bijv. verleent groot gewicht aan de vraag, of olie zal zijn te leveren aan oorlogvoerenden en zoo ja, in welke hoeveel heden." 10) Men vergelijke de Nederlandsche neutraliteitsregelen van 1870, 1898 en 1904, vermeld in bijlage I, en de proclamaties van 1911 en 1914, opgeno men in bijlage II. 1S) Fauchille-Bonfils, II, 1446/4. u) Luit. ter Z. le kl. Kist, The geo-political and strategie importance of the waterways in the Netherlands Indies, Bulletin of the Colonial Institute of Amsterdam, Aug. 1938.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 15