van de overgebrachte correspondentie uit een tactisch oogpunt beschouwd inderdaad als „schaduw" van het uitgezonden sein valt aan te merken. De verstaanbaarheidsgrens heeft bovendien het voordeel dat de subjectieve invloed van den waarnemer bij de beoordeeling van de geluidssterkte minder wordt. Een factor, welke het nadeel van een subjectieve beoordeeling eenigermate elimineert, is het feit, dat bij de ultrakortegolven bij kleine verplaatsingen van den waarnemer in het algemeen zeer groote veldsterkteveranderingen plegen op te treden. De resultaten van de hier te lande genomen proeven kunnen als volgt worden samengevat, waarbij men bedenke, dat de gevonden resultaten uiteraard gedeeltelijk afhankelijk zijn van de capaciteit van de gebruikte toestellen. a. Op geringen afstand van den zender (straal kleiner dan 2 km) wordt de straling om terreinhoeken 28° uit haar baan gebogen. Opmerkingen. 1. Het is nog niet uitgemaakt of de ontvangst van de zoo sterk gebogen straling wellicht gedeeltelijk valt toe te schrijven aan reflecties op de begroeiing van den betref- fenden terreinhoek. 2. Het is nog niet uitgemaakt of de zoogenaamde schaduw niet moet worden toegeschreven aan absorptie door de terreinbegroeiïng, en of het dus werkelijk de betreffende terreinhoek is, die de schaduw veroorzaakt. b. Op grooteren afstand (20 km) van den zender wordt de straal nog slechts enkele graden uit zijn baan gebogen. Opmerkingen. 1. Deze conclusie behoeft niet in strijd te zijn met die onder a, hetgeen bij beschouwing van de onderstaande twee figuurtjes dadelijk duidelijk wordt. Als ontvanger gevoeligheid is hierbij 20 microvolt/meter genomen. schaduw Fig. 2. 2. De grootste afstand, waarop nog verbinding is gezocht en verkregen, is ruim 20 km geweest, zonder optisch zicht, echter met een te verwaarloozen kleinen buigingshoek. De situatie volgt hieronder in een globale schets 314 I.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 30