I. Storingen komen weinig voor. Dikwijls, hoewel niet altijd, wordt een zeer sterke storing ondervonden van de bougie- vonken van vliegtuigen en auto's. Onweersstoringen worden niet waargenomen. to. De mate van ontvangst in huizen wisselt sterk met de plaats van waarneming voor open ramen is zij het best. n. Het kan voorkomen, dat voor een bepaalden afstand een golflengte bestaat, waarop de ontvangst uitgesproken gun stiger is dan op andere golflengtenregel is dit echter niet. o. Op grootere afstanden (4—5 km) treden wel eens fading- verschijnselen op. p. Bij regenachtig weer is de ontvangst minder dan bij mooi weer. q. Bosschen laten de straling naar gelang van hun dichtheid en uitgestrektheid in meer of minder mate door. Opmerkingen. Het is nog niet uitgemaakt of dit een uitbreidingsver schijnsel is, dan wel voorspruit uit een vermindering van den werkingsgraad van de toestellen, r. Ten slotte is in bijlage I en III de schaduwwerking van een heuvel (G. Palasari te Soemedang) in beeld gebracht. Bijlage III geeft terreindoorsneden in het verticale vlak door heuveltop en zender. Men ziet den invloed van de veldsterkte op de buiging (Bijlage III fig. A)Dit is theoretisch natuurlijk onjuist uitgedrukt (zie b. Opmerking sub 1). In bijlage I is de ukg.-schaduw van de G. Palasari voor gesteld. Bijlage II geeft eigenlijk iets dergelijks als bijlage I, echter komt de figuur, in verband met de geringe uitgestrektheid van Soemedang, niet tot haar recht; men zou in een groote stad namelijk een cirkel krijgen, die hier als een geluidseiland in ligt, terwijl men in de doode zone geluidseilanden moet krijgen van die stadsgedeelten, welke boven hun omgeving liggen. IV. MILITAIRE TOEPASSINGSMOGELIJKHEDEN. 1. Algemeen. a. In verband met de bijzondere verschijnselen, welke zich bij de voortplanting van de ultrakorte radiogolven voordoen, zijn de militaire toepassingsmogelijkheden geheel verschillend van die voor de langere golven. b. Hier volgt daarom een opsomming van enkele gebieden waarin de ultrakortegolven waarschijnlijk met meer of min kans op succes zullen kunnen worden gebruikt. 319

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 35