X. Korte-afstand-verkeer tusschen militaire afdeelingen. 2. Korte-afstand-verkeer tusschen de onderkomens van een kazemattenveld. 3. Vervanging van de seinlamp, 4. Verbinding Infanterievliegtuigen ter vervanging van de U-lapberichtkokerluchtpatronen verbinding. 5. Wellicht t.b.v. de artillerie vuurwaarneming, c.q. interne verbindingen in de af deeling of de batterij. 6. Interne verbinding in een afdeeling tanks of pantserauto's. 7. Interne verbinding in een vliegerverband. 8. Reserve voor, c.q. vervanging van (zee)kabelverbindingen of stukken hieruit. 9. Het gebruik van infraroode stralen voor korte, zeer geheime verbindingen. 10. Televisie. 2. ad pt. 1 b sub 1. Alvorens tot een bespreking van dit punt (korte afstandver- keer) over te gaan zal de ukg.-straling eerst nog aan een meer gedetailleerde beschouwing worden onderworpen. De voornaamste voordeelen van de ultrakortegolven boven de langere golven zijn 1. De beperkte werkingssfeer, waardoor geheimhouding van de berichtenwisseling wordt bevorderd. 2. De mogelijkheid tot het bundelen en richten van de straling, hetgeen uiteraard ook de geheimhouding bevordert, maar bovendien door een concentratie van de zendenergie in één richting het werken met zenders van geringer vermogen en ontvangers van kleiner gevoeligheid mogelijk maakt, zoodat de zend- en ontvangapparatuur lichter kan worden. Dat door bundeling een belangrijke verbetering wordt verkregen, is practisch reeds ondervonden op een verbinding tusschen Bandoeng en Tjimahi. Hierbij werd nml. aanvan kelijk verbinding gezocht met een horizontale antenne (input 2,5 W). De Tjimahi-zender was in Bandoeng waarneem baar, meer niethet voeren van correspondentie was uit gesloten. De Bandoengzender werd te Tjimahi iets beter waargenomen, echter niet meer dan Q.S.A. 2. Na het op grooteren afstand aanbrengen van een reflector en een leider aan de Tjimahi-antenne, was de wederzij dsche communicatie-mogelijkheid verbeterd en kon een regelmatige correspondentie gevoerd worden (wederzijdsche ontvangst Q.S.A. 31/2). 3. Daar in verband met de korte golflengte kleine antennes met een desondanks toch hoog stralingsrendement kunnen worden toegepast, kan de benoodigde zendenergie klein 320

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 36