blijven, hetgeen tevens het gebruik van kleine modulatoren mogelijk maakt, zoodat als regel, zonder overwegende bezwaren telefonie kan worden toegepast. De voordeelen hiervan zullen hierna bij de vergelijking van ukg.-apparaten en electrische seinlampen nog nader in beschouwing worden genomen. 4. In het terrein is een ukg.-zender door de mogelijke reflecties van de straling zelden met zekerheid aan te peilen. 5. Het betrekkelijk geringe aantal onderdeelen en de kleine afmetingen hiervan, maken het mogelijk de apparatuur zeer compact en licht uit te voeren, zoodat het militaire ideaal een volkomen draagbare zendontvanginstallatie waarbij de geheimhouding van de correspondentie is verzekerd en die door niet technisch personeel is te bedienen kan worden benaderd (op het vraagstuk van de geheimhouding wordt verderop nog nader ingegaan). De voornaamste nadeelen van de ultrakortegolven zijn 1. De sterke demping van de straling door terreinvoorwerpen, het geringe buigend vermogen, en het menigvuldig optreden van interferenties van verschillenden aard, waardoor in bos- schen, steden en heuvelterrein doode zones kunnen ontstaan, zoodat dus in het Indische terrein een verbinding op grooteren afstand nooit vooruit kan worden gegarandeerd. Dit nadeel kan gedeeltelijk worden opgeheven door zenders van groot vermogen, dan wel hooge zend- en ontvangantennes te gebruiken, waardoor echter de draagbaarheid van de appa raten en de geheimhouding van de correspondentie ongunstig worden beïnvloed. 2. Het afluistergevaar, als de vijand hooge opstellingen voor zijn ontvangers kiest, waardoor hij onze correspondentie dikwijls tot op afstanden van e enige tientallen kilometers kan copiëeren. Dit gevaar is slechts te ontgaan door een scherpe bundeling van de straling waarvoor echter weer zwaardere antenneconstructies noodig zijn. Dit bezwaar komt practisch echter te vervallen, indien zeer kleine golflengten worden gebruikt. Zoo zal bijv. voor een golf van 2 meter nog slechts een lichte, in een raam van ongeveer 1 X 1 meter gespannen antenneconstructie noodig zijn om reeds een duidelijk merk bare bundeling van de straling te verkrijgen. Echter treedt bij de zeer korte golven het optisch karakter van de straling, met alle daaraan verbonden nadeelen, weer sterker op den voorgrond. Op grond van de bovenstaande beschouwingen is het o.i. in het Indische terrein niet verantwoord bij draagbare ukg.-apparaten, op lange (bedrijfzekere) verbindingen te rekenen. Het toelaatbare maximum is o.i. voor rondstralers 1 km en voor eenvoudig

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 37