gebundelde stralers 2 km. Dit is echter voldoende om de interne verbindingen in het bataljon te verzorgen en het spreekt van zelf, dat een zoodanige toepassing van zeer groot militair belang is. 3. ad pt. 1 b sub 2. In aansluiting op het voorgaande volgt hier de bespreking van een soortgelijke toepassing, namelijk de korte-afstand-verbin- dingen tusschen de onderkomens van een kazemattenveld. Terwijl de waarde van een ukg.-verbinding met draagbare stations bij de zoo beweeglijke eenheid als het bataljon zeer groot is, stelt voor de verbinding van vaste posten op korten afstand van elkaar, de telefoon o.i. elk ander verbindingsmiddel in de schaduw. Echter kan de ukg.-verbinding ook hier een toepassing vinden, maar dan als reserve op de telefoonverbindingen. De mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten, dat zich door bijzon dere terreinsomstandigheden gevallen voordoen waarbij de ukg.- apparaten de hoofdverbinding moeten vormen, maar als regel zal toch de telefoon als zoodanig dienst moeten doen. Bij eenigszins grootere werken zal bij toepassing van ultrakorte golven wellicht met vrucht gebruik gemaakt kunnen worden van gerichte stralers voor decimetergolven, terwijl bij de kleinere werken vermoedelijk gewone rondstralers op decimetergolven de meest handige oplossing zullen blijken te zijn. Uiteraard zullen ook de terreinomstandigheden bij de keuze een groote rol spelen. Ter staving van het bovenstaande volgt hieronder de vrije vertaling van een alinea uit „Physik und Technik der ultrakurzen Wellen" door H. E. HOLLMANN, Band II, blz. 148 >jln de vuurlinie zijn de voorwaarden voor een draadlooze commu nicatie tusschen afzonderlijke troepenafdeelingen of tusschen de waarnemingsposten en de gevechtsopstellingen, zeer ongunstig, omdat het gebruik van grootere antenneconstructies op eenige hoogte boven den aardbodem uitgesloten is, zoodat daardoor slechts op de straling direct boven den aardbodem mag worden gerekend". Uit een en ander volgt, dat in dit geval slechts de decimeter golven bruikbaar zijn. Als voorbeeld voor de practische toepassing is in fig. 4 de opstelling van een m-zender in een betononder- komen geteekend, waarbij het slechts eenige centimeters boven den betonkop uitstekende antennedraadje door coaxiale cylin- drische geleiders wordt gevoed. Dit kleine antennetje is moeilijk te vernielen en kan bovendien van binnen uit gemakkelijk weer worden vernieuwd. 4. ad pt. 1 b sub 3. Een toepassing van een ander karakter dan de beide voorgaande is de vervanging van de optische seinlamp door een gerichten ukg.-straler. 322

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 38