eischen, welke o.i. momenteel reeds binnen het bereik van het technisch mogelijke liggen. 1. Gewicht van de totale apparatuur een éénmans last van 25 kg, welke in twee lasten van 12,5 kg moet kunnen worden verdeeld. (Bij een interne oefening te Soemedang is gebleken dat een last van 20 kg ongeveer V2 uur, zonder overbelasting, door één man kan worden gedragen, zoodat men kan reke nen, dat de zendontvanger zonder verdere apparatuur zoo- noodig door één man in zijn geheel kan worden vervoerd). 2. Correspondentie op telefonie. 3. Minimum reikwijdte bij rondstraling 1 km, en bij gebundelde straling 2 km. (Een opgelost bataljon kan hierbij voor het grootste gedeelte worden bestreken). 4. Minimum reikwijdte bij optisch zicht en gebundelde straling 20 km. (Elke mogelijk gewenschte optische verbinding in het regimentsverband kan hierdoor tot stand worden gebracht). 5. Minimum bedrijfsduur bij continue bedrijf 15 uur. (Mogelijk dat deze eisch niet kan worden vervuld en bijv. maar 1012 uur mag worden geëischt15 uur is gekozen omdat dan als regel altijd eenige uren bij donker wordt gewerkt, gedurende welken tijd opvoer van nieuwe batterijen of accu's kan plaats hebben. Ideaal zou in dit opzicht natuurlijk 30 uur zijn,, hetgeen alleen met de droge batterijen voor de anodespanning valt te bereiken, maar niet met de accu's voor den gloei- stroom) 6. Minimum aantal golven waarop gewerkt kan worden bijv. vier. (Voor de verbinding van den bat.cdt. met zijn vier cies-cdtn. Hierop wordt niet verder ingegaan daar de keuze van het aantal banden een vrij ingewikkeld verbindingstech- nisch probleem vormt). 7. Eenvoudige bediening. 5. ad pt. 1 b sub 4. Momenteel wordt de verbinding Infanterievliegtuigen be werkstelligd door den U-lap eenerzijds, berichtkokers en lucht- seinpatronen anderzijds. Veel effectiever kan o.i. de samenwer king worden indien mondeling contact mogelijk zou zijn. Om enkele mogelijkheden te noemen 1. Het vliegtuig kan als verkenner en gids van de infanterie dienst doen en eventueele bevindingen oogenblikkelijk mee- deelen. Bij de groote beweeglijkheid welke van de Infanterie h.t.l. wordt geëischt is dit o.i. een niet te onderschatten voordeel. 2. Indien de Infanterie, om welke reden ook, geen verbinding meer naar achter heeft, kan met behulp van een verbindings vliegtuig weer contact worden opgenomen. 324

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 40