Indien de Infanterie zou beschikken over het hierboven reeds voorgestelde korteafstand-ukg.-apparaat, zou bij inbouw van een soortgelijk apparaat in een vliegtuig de kwestie wellicht op weinig kostbare wijze opgelost kunnen worden. Echter wordt voorshands op enkele hierbij te verwachten technische moeilijkheden gewezen 1. Indien de plaats van de antenne in het vliegtuig niet zeer zorgvuldig wordt gekozen, kan althans bij metalen vliegtuigen een sterke schaduwwerking van den romp zoowel als van de vleugels worden ondervonden. (Ervaringen door de P.T.T. opgedaan bij recente ukg.-proeven). 2. Bij een niet doelmatige afscherming van de electrische instal latie wordt zooals reeds eerder is opgemerkt de ontvangst in het vliegtuig onmogelijk door het geratel van de ontste- kingsvonken. 6. ad pt. 1 b sub 5. De invoering van de ukg.-apparaten ten behoeve van de interne verbindingen in een afdeeling' artillerie, had bij het Ned. Leger reeds plaats men schijnt zeer tevreden te zijn over de bereikte resultaten. Bij het doorlezen van de betreffende stukken werd de indruk gekregen', dat de kwestie met groote zorg en met uit buiting van verschillende voordeelen van de ultrakortegolven is behandeld. De electrische uitvoering is zeer aantrekkelijk en modern. Het probleem der draagbaarheid is echter vooralsnog opgelost door het toestel in twee lasten van 17 kg te splitsen, hetgeen overigens, gezien de gestelde eischen groote technische per fectie, betrekkelijk groote reikwijdte, bedrijfsduur van ruim één etmaal, enz. nog een prestatie mag worden genoemd. Echter staat aan de invoering van deze ukg.-stations bij de artillerie in Indië waarschijnlijk een groot bezwaar in den weg, namelijk het Indische terrein. Er is zelfs in Nederl. gebleken dat nat kreupelhout en heuvels (duinen) een zeer groote hinderpaal voor een verbinding kunnen vormen. Waar echter juist 2 stations van dit type te Tjimahi zijn aangekomen, zal op dit onderwerp niet verder worden ingegaan. De praktijk zal uitwijzen of met deze electrisch waar schijnlijk zeer goede apparaten, verbindingen op grootere afstanden dan 2 km kunnen worden gegarandeerd. Er zij nog opgemerkt dat de zendenenergie van deze stations eenige malen grooter is dan van de bij de proeven h.t.l. gebruikte toestellen, hetgeen dus als een voordeel kan worden beschouwd. Dit is zonder antenne, schrijfbehoeften, enz. 325

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 41