nog op bezwaren te stuiten, hetgeen niet wil zeggen dat dit over eenigen tijd! nog zoo zal zijn. 9. ad pt. 1 b sub 8. Een bijzondere toepassing is de vervanging van den duren en dikwijls zeer kwetsbaren zeekabel door een verbinding op micro- of decimetergolven. Een zeer goed voorbeeld hiervan is de ver binding van twee vliegvelden over het Kanaal op 17,4 cm. De straling wordt gericht met groote parabolische metaalspiegels, die op hooge staaltorens staan. De installatie is groot om een hoog stralingsrendement en een scherpe bundeling te verkrijgen. Op korte afstanden en als de exploitatie-economie op de tweede plaats wordt gesteld, kan een dergelijke installatie veel kleiner woiden. Waar een ukg.-kanaal niet als hoofdverbinding fungeert kan dit toch als een zeer nuttige reserve worden gebruikt daar met betrekkelijk primitieve middelen nog een vrij goede geheimhou ding kan worden verkregen. Een bijkomend voordeel is dat bij een°ukg.-hoofdverbinding de zendontvanginstallatie waarschijnlijk in een bomvrije schuilplaats zal moeten worden ondergebracht, terwijl dit niet noodig is voor een reserveverbinding. Ook kunnen gedeelten van een draadverbinding vervangen worden door een ukg.-kanaal, zoodat b.v. van een telefoonver binding bestaande uit een overzee- en een overland-gedeelte, het overzee-gedeelte kan worden vervangen. 10. ad pt. 1 b en b 9. Zooals reeds bij de inleiding werd opgemerkt vermag een infra- roodstraling vrij goed door mist en zelfs door regen heen te dringen om de gedachte te bepalen kan men rekenen dat een infraroodzender met een vermogen van 100 W in den mist tot op ruim 4 km kan worden waargenomen bij regen is dit minder evenals bij kleinere vermogens (zie ,,Physik und Technik Band I, blz. 6). Door terreinvoorwerpen dringt de straling niet heen, zij buigt er even min omheen. Uit het vorenstaande zien wij dat een vervanging van de sein lamp door een infraroodstraler weinig zin heeft, omdat het meest karakteristieke nadeel van de optische verbinding, namelijk de noodzakelijkheid van optisch zicht, niet wordt ondervangen. Wel is waar worden de geheimhouding en de afhankelijkheid van atmosferische omstandigheden minder, maar daarentegen worden de apparaten zwaarder en als regel de bedrijfsduur kleiner (zie voor de beschrijving van eenige toestellen in gebruik bij ver schillende Europeesche legers: B.B.S.M. 1933, blz. 63 e.v.). Een andere kwestie is dat de infraroodverbinding wellicht bij korte (b.v. tot 2 km), zeer geheeime, fixe telefonie-verbindingen kan worden toegepast, bijv. bij een vlootbasis voor de verbinding van 327

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 43