marine- en territoriaal commandant. Het valt echter te betwijfelen of een telefoonkabelverbinding in dit geval practisch niet even veilig is. In ieder geval is de draadverbinding veel economischer. Tenslotte wordt nog een bericht gereleveerd uit de Coast Artillerie Journal Nov.-Dec. 1937, biz. 527, waarin een demon stratie wordt vermeld, waarbij met behulp van een infraroode straling en een gevoeligen hitte-detector een vliegtuig in het donker practisch onmiddellijk zou zijn opgespoord. De opsporing zou tot op een afstand van minstens 30 km mogelijk zijn. Door middel van een automatische triangulatie zou binnen enkele seconden de juiste plaats van het betreffende vliegtuig kunnen worden vastgesteld. Bijzonderheden over de apparatuur worden uiteraard gehehn gehouden. In het volgende punt zullen nog eenige toepassingen worden gegeven in combinatie met het daarin behandelde militaire gebruik van televisie. 11. ad pt. 1 b sub 10. Men zal zich afvragen wat nu eigenlijk televisie met ultrakorte- golven te maken heeft en inderdaad heeft het er op zich zelf niets mee uit te staan echter zijn voor een hoogwaardige televisie- weergave zeer breede zijbanden noodig, die bij de langere golven (lagere frequenties) niet, dan wel op het nippertje zijn te bereiken, terwijl het bovendien practisch onmogelijk is om goede ont vangers te construeeren, welke op de langere golven zulke breede zij banden binnenlaten. En last not least is er in het lange- en kortegolfgebied geen plaats meeralle golflengten zijn al in gebruik. Alvorens in te gaan op de militaire mogelijkheden van televisie zal eerst een beeld worden gegeven van hetgeen momenteel tech nisch mogelijk is. Aan de zenderzijde wordt een beeld opgenomen. Dit kan zoowel een buiten- als een studio-opname zijn, terwijl het in verschillende monokleuren kan worden opgenomen, ook in infrarood. Met dit laatste wordt bedoeld, dat men aan de ontvangzijde een zwart-wit weergave krijgt met een contrasteering als het werkelijke beeld bijv. in infrarood heeft (hetzelfde wordt met een z.g. infraroodfoto bedoeld). Dit beeld wordt uitgezonden en kan aan de ontvang zijde worden weergegeven door een contrastbeeld in een wille keurige monokleur, zoodat men bij de projectie in overeenkom stige kleuren van een roode, een blauwe en een gele opname op hetzelfde scherm, een driekleuren weergave krijgt met uiteraard hetzelfde visueele effect als de driekleurendruk geeft. Voorts kan men het ontvangen beeld vergroot weergeven, en wel tot formaten zooals deze in de bioscoop worden gebruikt en van een kwaliteit, welke die van een goede film evenaart. 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 44