Voor een beknopt overzicht van de militaire toepassingen van televisie volgt hieronder een sterk verkort uittreksel van het laatste deel van een artikel uit de Coast Artillery Journal 1937 blz. 480, getiteld „Television in war" door major Edwin C. Mead, C.A.C. 1. Uitzending van luchtgezichten van het terrein. De commandanten van grootere eenheden krijgen hierdoor de persoonlijke waarneming van het gevechtsveld terug. Enkele in het oog springende voordeelen hiervan zijn a. controle op de uitvoering van bevelen, h. bekendheid met de bewegingen van den vijand, c. gemakkelijke bepaling van het moment van aanvang van een actie. 2. Artillerie-vuur. a. De batterij commandant ziet zijn schoten vallen en kan indien de schaal van het beeld bekend is (bijv. door fixeering van de vlieghoogte), snel en nauwkeurig correcties aanbrengen. b. Er kan met den zender op een waarnemingspost op ver verwijderde bewegende doelen worden gevuurd (bijv. op tanks) 3. Het zien door een nevel en in den nacht. Bij door nevel of rook aan de waarneming onttrokken terrein kan een sterk infrarood-zoeklicht in combinatie met een televisie zender worden gebruikt, dan wel kan de televisiezender zoodanig worden opgesteld, dat achter het nevel-, c.q. rookgordijn kan worden waargenomen. Bij duisternis kan een breed uitstralend infrarood-zoeklicht ten behoeve van een onzichtbare terreinver lichting v/orden aangewend. 4. Overbrenging van orders. Vrijwel onafhankelijk van accoustische dan wel atmosferische storingen kunnen ook grootere orders snel naar marcheerende gemechaniseerde onderdeelen worden overgebracht. 5. Kustverdediging. Op groote afstanden kan practisch met directe waarneming worden gevuurd. Met behulp van infraroode stralen kunnen ondergedoken onderzeebooten en onderzeemijnen worden opge spoord. Een robot-vliegtuig kan als het ware van oogen worden voorzien, door aan boord een televisiezender op te stellen. 6. Luchtdoelartïllerie. Met een televisiezender op een vooruitgeschoven waarnemings post kan het vuur reeds op grooten afstand worden geopend met 329

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 45