4. DE PANTSERAFWEER door J. H. DE VRIES, Kapitein van den Generalen Staf. I. INLEIDING. Nu is te verwachten, dat binnen niet al te langen tijd het pantserafweergeschut (pag.) bij den troep in dienst zal worden gesteld, is het gewenscht het tactisch gebruik van dit geschut nader in beschouwing te nemen. Deze beschouwing zal uit den aard der zaak geheel moeten worden opgebouwd uit de gegevens, welke wij in de buitenlandsche literatuur aantreffende prac- tische oefeningen, welke in de toekomst zullen worden gehouden, zullen moeten aangeven in hoeverre e.e.a. voor onze omstandig heden wijziging behoeft. Het pag. is eigenlijk eerst na den wereldoorlog tot ontwikkeling gekomen te voren trachtte men met de reeds aanwezige wapens zoo goed mogelijk de vechtwagens (vewn.) te bestrijden. Eerst naderhand zijn zoowel vew. als pag. geperfectionneerd, waardoor den eeuwenouden strijd tusschen pantser en projectiel nieuw leven werd ingeblazen. Omtrent het resultaat is men het nog niet volkomen eens, doch zeker is, dat de vew. in het pag. een gevaarlijken tegenstander heeft gevonden. Eerst wanneer een strijd losbrandt tusschen mogendheden, welke ruim van pantserkrachten zijn voorzien, zal men een duidelijk oordeel over de verhouding vew.pag. kunnen vellen. Wel heeft men thans een voorproefje in den Spaanschen burgeroorlog, maar volgens de beschikbare gegevens staat de hoedanigheid der gebruikte afweermiddelen ver boven die der gebruikte vewn., zoodat de aldaar verkregen resultaten niet geschikt zijn om gegronde conclusies te trekken. II. BESTRIJDINGSMIDDELEN. Alvorens het tactisch gedeelte van den pantserafweer te behan delen, ligt het in de bedoeling een kort overzicht van de waarde der verschillende afweermiddelen te geven. We onderscheiden den passieven en den actieven pantserafweer. Tot de passieve bestrijdingsmiddelen behooren de natuurlijke en kunstmatige hindernissenactief heeft de bestrijding plaats door 331

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 47