vliegtuigen en door een speciaal type vew., den z.g. pantserjager, terwijl men meestal ook de antitankwapens tot de actieve middelen rekent. De bestrijding door artillerie. Hoewel het enkele projectiel voldoende uitwerking tegen de gepantserde strijdkrachten heeft, zijn aan het gebruik van de artillerie voor dit doel toch enkele bezwaren verbonden. In de eerste plaats is de taak van de divisie-artillerie, zoowel bij den aanval als bij de verdediging, reeds zooveel omvattend, dat ver meerdering van opdrachten zonder uitbreiding van het aantal kanonnen, onaanvaardbaar is. Bovendien is de bestaande artillerie niet voor deze taak geconstrueerdwel kan zij enkele tanks vernietigen, maar een tankaanval tot staan brengen kan zij niet, wanneer de aanvallende pantserbrigade op oordeelkundige wijze is ontwikkeld, de verplaatsingen snel geschieden, gebruik wordt gemaakt van aanwezige dekkingen en door de vewn. steeds van richting wordt veranderd. Ook kan over een geringe frontbreedte het inzetten van pantserkrachten door spervuur onmogelijk worden gemaakt, maar hiervoor is vereeniging van alle beschik bare batterijen noodig, waartegen de tactische omstandigheden zich steeds zullen verzetten. In het algemeen zouden wij de taak van de artillerie bij den pantserafweer als volgt willen samenvatten a. bestrijding van de vewn, vóór den eigenlijken aanval, dus tijdens den opmarsch naar en het verblijf in de verzamel- en uitgangsopstelling b. bestrijding van de vijandelijke artillerie, welke den pantser- aanval steunt; c. bestrijding van de den aanval begeleidende infanterie en artillerie, om deze wapens van de vewn. te scheiden d. bestrijding van de aanvallende vewn., v.z.v. de artillerie daarvoor beschikbaar is. De bestrijding door vliegtuigen. Het gebruik van vliegtuigen bij de pantserbestrijding heeft enkele voordeelen hiervan zouden wij willen noemen a. Het vliegtuig is veel sneller dan het pag. zelfs tegen laat gemelde pantseraanvallen heeft het vliegtuig nog een kans, tijdig te kunnen ingrijpen. b. De vewn. worden op hun zwakste plek het dak aan gegrepen. c. Vewn. kunnen weinig tegen vliegtuigen uitrichten; hun bewapening leent er zich niet toe het gezichtsveld naar boven is zeer beperkt. 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 48