N.o.m. is een zeer voorname vraag, welke uitwerking een vliegtuigbombardement op een aanvallende pantsereenheid zal hebben. De meeningen hieromtrent loopen zeer uiteensommige schrijvers achten haar zeer groot, terwijl men in andere artikelen er niet de minste waarde aan hecht. De bestrijding door mijnen. De bestrijding door mijnen kan zeer werkzaam zijnvooral in Engeland schijnt men hieraan groote waarde toe te kennen. Zoo heeft men daar bij elk tankbataljon een detachement sappeurs ingedeeld, bestemd om hindernissen aan te leggen en op te ruimenbij gehouden manoeuvres beschikte elke infanterie divisie over 3 cien. gemotoriseerde pioniers, voorzien van 3300 mijnen. Toch verwachten vele schrijvers een betrekkelijk beperkt gebruik van mijnen, daar men ze alleen in die terreinen kan toepassen, welke men voor eigen gebruik niet noodig zal hebben bovendien zijn voor het leggen van mijnenvelden veel tijd en arbeidskrachten noodig, welke niet altijd beschikbaar zullen zijn. De pantserjagers. De tank wordt door de meeste militaire schrijvers minder geschikt geacht om andere tanks te bestrijden; zij is voor deze actie dan ook niet geconstrueerd. Wil men den strijd tegen de vijandelijke tanks toch met vewn. uitvoeren, dan wordt hiervoor een speciaal type noodig geacht, dat een betere bewapening, een grootere snelheid en een betere „Gelandegangigkeit" bezit dan de gewone vew., waartegenover staat, dat met een dunner pantser kan worden volstaan. Lezen wij de nauwkeuriger omschreven eischen, dan zijn deze zeer zwaardoor velen wordt betwijfeld of de industrie hier aan ooit zal kunnen voldoenv.z.v. ons bekend, bestaat de pant serjager dan ook alleen nog maar op papier. De bestrijding door antitankwapens. Toen men speciale wapens voor de pantserbestrij ding ging construeeren, ontstonden in eerste instantie de mitrailleurs van 12 a 13 mm. Al spoedig echter voldeden deze niet meer tegen de steeds zwaarder wordende pantsers der vewn., waarna het z.g. pag. ontstond, aanvankelijk met een kaliber van 2 cm, later 3,7 tot 4,7 a 5 cm. Niet zoo zeer als gevolg van den strijd tusschen pantser en projectiel, doch meer op tactische gronden is de tankbuks inge voerd. Dit is een betrekkelijk licht wapen, dat projectielen van 20 mm verschiet, terwijl voor de bediening slechts enkele manschappen noodig zijn. 333

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 49