T.a.v. de soorten, indeeling en constructie der speciale pantser- afweerwapens gelden thans algemeen de volgende eischen. A. Soorten en indeeling a. 2 cm wapens (tankbuksen), ingedeeld bij de cien. infan terie b. pantserafweergeschut van 3,7 tot 4,7 a 5 cm bij het regiment en de divisie. B. Constructie a. motoriseering is gewenscht b. een goede „Gelandegangigkeit" is noodig c. z.m. vuurbereid tijdens den marsch. De onder A vermelde organisatie moge op het eerste gezicht eenigszins ruim schijnen, in werkelijkheid is dit toch niet het geval. Hoeveel verschillende meeningen men in de literatuur ook tegenkomt m.b.t. het tactisch gebruik, vrijwel alle schrijvers zijn het er over eens, dat bij een dergelijke organisatie nog geenszins is verkregen, dat over het geheele front een afdoend afwerend vermogen aanwezig is. III. TACTISCHE BEGINSELEN m.b.t. DEN PANTSERAF- WEER. Pantserafweer bij de verdediging. De beste bescherming wordt verkregen, wanneer zich voor de stelling natuurlijke hindernissen bevinden, welke een pantser- aanval uitsluiten. Uiteraard zal het niet vaak voorkomen, dat een stelling over de geheele lengte „panzersicher" is meestal zullen er wel terreindeelen zijn aan te wijzen, waar een pantseraanval kan worden verwacht. De A.B. gaat nu na, welke maatregelen hij m.b.t. laatstgenoemde terreindeelen moet nemen. Aansluitende aan de natuurlijke hin dernissen, doet hij zooveel mogelijk kunstmatige hindernissen aanleggen terwijl hij daar, waar geen hindernissen zijn of komen, een krachtige verdediging organiseert. T.a.v. de wijze waarop de afweerwapens worden gebruikt, onderscheiden we twee stroomingen. le. De afweerwapens worden in voorste lijn opgesteld. 2e. De afweerwapens worden van huis uit niet verdeeld over de voorbatn., doch vereenigd achterwaarts opgesteld. De op- marschwegen in de mogelijke opmarschrichtingen worden verkend en alles wordt grondig voorbereid om een snel inzetten van de wapens in de gewenschte richting te waar borgen. 334

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 50