Ongetwijfeld is de eenvoudigste methode die, waarbij de afweer- wapens op alle plaatsen, waar vijandelijke vewn. kunnen worden verwacht, in de voorste lijn gereed worden gesteld komt de vijand, dan zijn zij voor den afweer gereed. Toch heeft deze methode nadeelen, welke haar uitvoering soms onmogelijk maken. In de meeste gevallen n.l. zal het organiek ingedeelde pag. niet toereikend zijn om overal waar een pantseraanval mogelijk is, een afweer te organiseeren, welke voldoende sterk kan worden geacht. Daar, waar een vew.aanval losbarst, zal men dus te weinig pag. hebben, terwijl een groot deel van dit geschut n.l. daar, waar de tankaanval niet plaats heeft werkeloos blijft. Men heeft getracht aan vorenvermeld bezwaar te ontkomen door toepassing van de tweede methode, waarbij het pag. achter waarts in reserve wordt gehouden totdat bekend is, waar de tankaanval plaats heeft. Bij dit systeem treedt echter het nadeel naar voren, dat het van achter oprukkende pag. vaak niet tijdig ter plaatse zal zijn om te beletten, dat de vijandelijke vewn. in de voorste opstellingen binnendringen. Niet alleen geeft zulks terrein- verlies en verliezen aan personeel en materieel, doch bovendien moet worden gewezen op de moreele gevolgen t.a.v. de voorste infanterie, die weet, dat wanneer ter plaatse een tankaanval wordt uitgevoerd zij geen enkele kans heeft op hulp, doch dat die hulp eerst zal komen, wanneer de aanvaller over een bepaalde diepte is doorgedrongen. Voor het behoud van het moreel der infanterie wordt de tweede methode dan ook onaanvaard baar geacht. Zooals zoo vaak, zal ook hier een compromis moeten worden gesloten. Om den eersten schok van een vew.aanval op te vangen, zullen de regimenten infanterie organiek over eenig pag. moeten beschikken, dat voor de uitvoering van zijn taak in de voorste lijn in stelling wordt geplaatst. Worden nu de aanvallende vewn. door het reg. pag. eenigszins opgehouden, dan krijgen de pag. afdeelingen, waarover de divisiescommandant moet beschikken, de gelegenheid om op te rukken en aldus het reg. pag. in het aangevallen vak te versterken. Zijn de terreinsomstandigheden zoodanig, dat zich voor het optreden van het div.pag. slechts één mogelijkheid biedt, dan zal dit geschut reeds dadelijk ter ver sterking van de in het betrekkelijke terrein opgestelde reg.pag.cie. dienen. Overeenkomstig vorenstaande tactische beginselen ziet men in de Europeesche legers meestal per reg.inf. een pag.cie. van 9 Ten einde te voorkomen dat een groot gedeelte van het in voorste lijn opgestelde pag. door het vijandelijk voorbereidend artillerievuur buiten werking wordt gesteld, wordt het pag. niet in de hoofdweerstandslijn, doch in een strook van 2 a 300 m daarachter opgesteld. Hierdoor blijft het nog mogelijk vuur te brengen tot 7 a 800 m voor de hoofdweerstandslijn. 335

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 51