a 12 stukken en per div. een pag.afdeeling van 3 cien. ingedeeld. Deze organisatie zal in groote trekken ook voor ons leger noodig zijn echter kan, i.v.m. de mindere geschiktheid van onze terreinen voor vew.aanvallen, met een geringer aantal stukken worden volstaan. Toch wordt een indeeling van uitsluitend pag., voor den pantserafweer onvoldoende geacht. De moreele uitwerking van den vew.aanval is zoo groot, dat het noodzakelijk is de infanterie zelf een wapen in de hand te geven, waarmede zij den gevreesden tegenstander kan aangrijpen. Hiervoor is het pag. ongeschikt men wenscht een eenvoudiger wapen, hetwelk men heeft gevonden in de tankbuks. Deze moet bij de compagnie of sectie worden ingedeeld, waardoor de infanterist het gevoel van machteloosheid tegenover vewn. zal kwijtraken. Daar, waar de vew.aanval kan worden verwacht, zal de tankbuks een waardevolle aanvulling van het pag.vormen, terwijl het tevens gunstig is wanneer op die plaatsen, waar het terrein zich niet voor vewn. leent, toch over tankbuksen wordt beschiktde mogelijkheid is immers niet uitgesloten, dat daar ten gevolge van onvoldoende terrein kennis bij den vijand, dan wel met het doel een demonstratie uit te voeren, toch tanks verschijnen. Wanneer men hiertegenover in het geheel geen pantserbestrijdingsmiddelen heeft, kan de vijand zonder verliezen rechtsomkeert maken, op een oogenblik dat hij juist zeer trefbaar is. Zooals reeds gezegd, hoort de tankbuks in de cie. of sie. thuis. Vereeniging van deze wapens per bataljon heeft het voordeel, dat bij de verdeeling over de cien. met de behoefte rekening kan worden gehouden het mag echter geen aanleiding zijn tot het in handen van den bat.cdt. houden van deze wapens. Pantserafweer bij den naderingsmarsch. Omtrent het gebruik van pantserafweermiddelen tijdens den naderingsmarsch heeft de Duitsche majoor Von Schell in „Kampf gegen Panzerwagen" zijn ideeën duidelijk weergegeven. Evenals tijdens de verdediging, wordt ook bij een naderings marsch de beste beveiliging verkregen door het opzoeken van terreindeelen, welke „panzersicher" zijn. Zulks zal echter niet altijd mogelijk zijn en dan komt Von Schell tot het volgende gebruik van de pantserafweermiddelen. Tijdens den naderingsmarsch dreigt het gevaar voor aanvallen van pantserkrachten zoowel in front als op de flank. De reg.cdt. gaat op de kaart nain welke terreinen, welke doorschreden moeten worden, tankaanvallen zijn te duchten, en van waaruit daartegen met de meeste kans op succes kan worden opgetreden. Naarmate de marsch van den te beveiligen troep vordert, ver plaatst het afweergeschut zich in den snelsten gang van opstel- lingspunt tot opstellingspunt. Op een nieuw opstellingspunt aan gekomen, worden de stukken in stellig gebracht, wanneer op 336

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 52