t.h.v. de beveiligende cavalerie) in stelling staandaarna de 3e sie. enz. De verplaatsingen worden geregeld door den cie.cdt. en wel op zoodanige wijze, dat met handhaving van den eisch, dat een nieuwe sie. voorwaarts in stelling moet staan, wanneer de voorste infanterie een in stelling staande sie. passeert elke door deze infanterie gepasseerde sie. zoo lang mogelijk in stelling blijft staan, om de flank van de voorhoede te beveiligen. De cie. cdt. bevindt zich normaal bij den voorhoedecommandant en is derhalve van alle binnengekomen berichten op de hoogtevoor het dirigeeren der sien. wordt bij voorkeur van radioverbindingen gebruik gemaakt. Maken wij een vergelijking tusschen beide methoden, dan zien wij, dat het groote verschil hierin ligt, dat bij het eerste systeem het geschut normaal in beweging is en bij het tweede normaal in stelling staat. Gelet op de omstandigheid, dat de constructie van het pag. nl. ongepantserd en geen „Selbstfahrlafette" zoodanig is, dat een in beweging zijnde sie. steeds de mindere zal zijn van naderende paun. en vewn. wat niet het geval is bij een stuk, dat in stelling staat moet o.i. de voorkeur worden gegeven aan de tweede methodeslechts gedurende de korte periode van verplaatsing tot t.h.v. de beveiligende cavalerie zal het pag. in een ongunstige positie verkeeren. Wij wijzen er hier op, dat onze 12,7 mm mitrn. wel van de autolette af kunnen vuren, doch dat ook zij ongepantserd zijn. Ook voor deze wapens ware n.o.m. de tweede methode toe te passen, wanneer tenminste de beschik bare verbindingsmiddelen een dergelijk optreden mogelijk maken. Ook t.a.v. de beveiliging op de flank zien wij twee methoden toegepast, welke aansluiten bij de beide systemen der beveiliging in front een beweeglijke en een stilstaande beveiliging. De beweeglijke beveiliging komt als volgt tot stand. Bij een marsch van een divisie zal de hoofdmacht, v.w.b. de infanterie, in den regel bestaan uit 2 regn. Voor den pantser af weer zijn dus beschikbaar 2 reg.pag.cien. en 1 div.pag.afd. De reg.pag.cien. wor den in elk regiment door verdeeling over de colonne gebruikt voor de rechtstreeksche beveiligingde div.pag.afd. blijft ge sloten in de hand van den div.cdt. en marcheert aanvankelijk bij de gemotoriseerde colonne van de div. Is een aanval van pantser strijdkrachten te verwachten, dan wordt de pag.afd. naar voren gehaald zij marcheert dan sprongsgewijze op evenwijdig aan den marschweg loopende wegen t.h.v. de voorhoede, dan wel wan neer het wegennet zulks niet toelaat tusschen voorhoede en hoofdmacht. Aan dit stelsel zijn o.i. ernstige bezwaren verbonden, welke wij als volgt zouden willen samenvatten le. Bij optreden van vijandelijke paun. en vewn. kan het pag. eerst in werking komen, wanneer de vij. is gemeld, hetgeen veelal wil zeggen, dat reeds binnen enkele oogenblikken 339,

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 55