contact zal worden verkregen', het pag. moet dan nog in stelling worden gebracht. 2e. Vooral in onze terreinen zal de div.pag.afd., om te worden ingezet op het punt waar de reg.pag.cien. versterking noodig' hebben, zich veelal niet langs evenwijdige wegen of door het terrein kunnen verplaatsen, zoodat deze verplaatsing langs den marschweg zal moeten geschieden, wat ernstige verwar ring en vertraging kan opleveren. Meer succes is o.i. te verwachten van de stilstaande beveiliging, welk systeem berust op het uitschuiven naar de bedreigde zijde van een afweerlinie, bestaande uit pag., welke afweerlinie naar gelang de marsch vordert wordt uitgezet en moet aansluiten bij de beveiliging in front. Hoe ver deze afweerlinie zijwaarts wordt uitgeschoven, wordt door de tactische omstandigheden en de be schikbare krachten bepaald, doch in elk geval moet de afstand zoodanig zijn, dat de vijand den marsch van de divisie niet met waargenomen vuur kan storen. Tevens moeten bij een doorbraak voldoende ruimte en tijd beschikbaar zijn om bij de marsch- colonne de directe beveiligingsmaatregelen in werking te brengen. Uiteraard is een voortdurende verkenning op de flank noodig, welke niet door de pag.afdeeling kan worden uitgevoerd samenwerking met gemotoriseerde verkenningsafdeelingen en vliegtuigen is derhalve noodzakelijk. De uitvoering wordt als volgt gedacht. Voor de beveiliging van de flank van de marschcolonne zijn beschikbaar 2 reg.pag.cien. en 1 div.pag.afd. Meestal zal het aanbeveling verdienen ook thans de beide reg.pag.cien. evenals de tankbuksen te bestemmen voor de directe beveiliging van de colonne en de afweerlinie te doen innemen door de div.pag.afd. De div.cdt. bestudeert de kaart en verdeelt den op dien dag af te leggen afstand in drie deelen (hierbij wordt uitgegaan van de onderstelling, dat de div.pag. afd. 3 cien. telt) de grootte van elk deel wordt bepaald i.v.m. de mate waarin gevaar dreigt. Elke pag.cie. krijgt nu een vak te bezetten, d.w.z. bezet zoodanige stellingen, dat de zich in dat vak verplaatsende marschcolonne tegen aanvallen van pantser strijdkrachten beveiligd is. Het vak moet bezet blijven van een half uur voordat de inf.spits dit vak heeft betreden tot V2 uur nadat de staart van de marschcolonne het vak heeft verlaten. Zoo mogelijk houdt de afd.cdt. van 1 of meer cien. een sectie in de hand om zoo snel mogelijk steun te kunnen verleenen, wanneer ergens een aanval plaats heeft. Wil deze methode echter succes hebben, dan zal op ruime schaal gebruik van radioverbindingen moeten worden gemaakt. Moeten beide flanken van een marschcolonne worden beveiligd, dan kan het voorkomen, dat voor de stilstaande methode niet over voldoende pag. wordt beschikt. De div.cdt. zal dan overwegen of hij ook de beide reg.pag.cien. voor de beveiliging op de flank zal .340

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 56