gebruiken, daarbij de rechtstreeksche beveiliging der colonne aan de tankbuksen overlatende, dan wel of hij van de stilstaande beveiliging zal afzien. Ten slotte kan de veiligheid van marschcolonnes nog worden verhoogd door het leggen van mijnen door gemotoriseerde pionier af deelingen, welke voor dit doel dan onder de bevelen van den cdt. van de div.pag.afd. worden gesteld. De pioniers leggen de mijnen doch alleen op in het marschbevel aangegeven punten, ten einde te voorkomen, dat eigen troepen op de mijnen zullen stooten bewaken deze en nemen ze weer op, wanneer de colonne is gepasseerd. De tijd, benoodig'd voor het leggen van deze mijnen, is gering, daar ingraven en maskeeren niet noodig worden geacht. In het vorenstaande hebben wij getracht een overzicht te geven van de stroomingen m.b.t. het gebruik van de pantserafweermid delen in de voornaamste gevechtsphasen. Zooals reeds gezegd, zullen de oefeningen moeten uitwijzen, welke beginselen in onze terreinen het best kunnen worden toegepast, doch deze beoor deeling zal aanmerkelijk worden vergemakkelijkt, wanneei een goed inzicht in de reeds in het buitenland verkregen ervaringen bestaat. 341 BOEKBESPREKING. De berichthond gedurende den oorlog en zijn mogelijkheden in Nederland, dcor C. A. Kruis, reserve-Kapitein der Infanterie. N. V. Uitgevers Mij. Kosmos, Amsterdam. Prijs f 1.90. Een van vele mooie foto s en teekeningen voorzien boekje, dat in kort bestek het zeker niet onbelangrijke vraagstuk van den berichthond in beschouwing neemt. Achtereenvolgens worden behandeld ontstaan en ontwikkeling van den berichthond, doel en capaci teiten, aan welke eischen moet een berichthond voldcen, welke rassen komen voor africhting in aanmerking, programma van eischen voor den berichthond, africhting, practijkoefeningen met den troep, het voorvoeren in het terrein, training, uitrusting, inspectie, leeftijdsbepaling en diensttijd, organisatie, terwijl aan het slot een uitgebreide literatuuropgave is opge nomen Schrijver blijkt een warm voorstander te zijn van berichthonden, doch wijst er met nadruk op, dat een goed georganiseerde berichthonden- school onontbeerlijk is. Het daartoe vereischte personeel, dat vooral goed op de hoogte dient te zijn hoe van de africhting op de juiste wijze partij moet worden getrokken, dient reeds in vredestijd te worden gevormd. Volkomen juist zijn in dit verband de woorden „Wat heeft men aan goede „berichthonden, welke niets presteeren, daar zij op onoordeelkundige wijze „worden aangewend". Naar wij ons herinneren zijn indertijd ook hier te lande proeven genomen met honden voor het Leger. Deze proeven hebben, voor zoover ons bekend is, niet aan de verwachtingen beantwoord. De honden, die in het buitenland als berichthond worden gebezigd, zijn hier wel aanwezig, doch slechts in gering aantal en zijn over het algemeen zeer gevoelig voor de invloeden van het tropische klimaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 57