NEDERLANDSCH. 345 2de Vraag tijd 1 uur. Vertaal in het Maleisch (Latijnsche karakters). Wanneer men per auto Garoet in Zuidwestelijke richting verlaat en ver volgens recht naar het Zuiden rijdt aldus lezen wij in het nummer Industrie, dat door de Locomotief wordt uitgegeven komt aan den rech terkant de helling van de Papandajan in zicht en aan de linkerzijde de helling van den berg Tjikoerai. Eenige kilometers van de desa Tjisoeroepan is een smalle weg, die naar de Oostelijke helling van de Papandajan leidt en wanneer wij dezen weg ongeveer een paal oploopen, bereiken wij eenige huizen, die het voorkomen hebben van pakhuizendat is de Japanscne zijde-onderneming in Soekahadji, de plaats waar de heer Kawata werkt. Soekahadji ligt 1400 meter boven de zee. De Japansche zij de-industrie is daar niet van het begin af gevestigd geweest. Eerst heeft men geprobeerd de industrie in Garoet te vestigen, maar daar groeiden de moerbeiboomen1)wier bladeren het eten leveren voor de zijderupsen, niet goed op. Daarna probeerde men het op hooger gelegen plaatsen, ook dat mislukte eenige malen. Op 800 meter hoogte is het blad van den Japanschen moerbeiboom even groot als dat van den moerbeiboom op Java, dat „daoen besaran" wordt genoemd. Hoe hooger de plaats, des te mooier groeien de moerbeibladeren. Te Soekahadji op 1400 meter hoogte groeit de Japansche moerbeiboom beter dan in zijn vader land. 3de Vraag tijd1 uur. Overzetten in Arabische karakters. Bahwa sesoenggoehnja boleh dikatakan tepian itoe berandjak. Hendaklah diperbandingkan masa jang sekarang dengan masa jang dahoeloe, misalnja dengan jang 25 atau 30 tahoen jang telah laloe. Adakah pada masa itoe sebanjak sekarang leboeh jang baik atau adakah ramai negeii dan pei- niagaan, adakah orang berpakaian seindah-indah sekarang, adakah ia me- naroeh perkakas roemah sebanjak sekarang dan lagi jang teroetama sekali adakah masa itoe harga padi semahal sekarang ini Dalam hal jang demikian patoetlah orang memperbaiki pekerdjaan ber- tanam, dan lain dari pada meréka memboeat sawah jang baharoe, haroeslah ia melebihi pertahoenan sawah jang lama tetapi djangankan dipeibaiki, pada beberapa negeri penghoesahaan itoe berkoerang-koerang éloknja maka djika tiada orang segara mentjahari daja oepaja hendak memperbaiki hal itoe, nistjaja bertambah naik lagi harga padi, sehingga kesoedahannja beberapa hamba Allah ketiadaan beras dan kelaparan adanja. Tijd IV4 uur. Maak een opstel over een der volgende onderworpen. 1. De Vliegsport en het Leger. [Omvang van de vliegsport in het algemeen en in Nederlandsch-Indië in het bijzonder welke moeilijkheden een grootere opleving in den weg staan welke maatregelen verbetering in den toestand kunnen brengen het nut van de vliegsport voor het leger op welke wijze eventueel door het leger steun zou kunnen worden verleend wat het Luchtvaartfonds beoogt]. batang moerbai.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 61