roode tpn. voor zonsondergang tot TJIKEMBAR 1 (214 220) weet door te dringen. Om verzekerd te zijn van een veiligen overgang over de K. TJITJATIH bij pl. 118 is het dus noodig de beveiliging van de brug te versterken. Nachtelijke aanvallen van sterkte tpn.afdeelingen zijn, gezien de in punt 1 geschetste om standigheden, niet waarschijnlijk. In verband hiermede en met het oog op den heden (7-3-39) afgelegden afstand acht C.Det.A. het voldoende de voorhoede opdracht te geven door te marcheeren tot de brug bij pl. 118. Deze voorhoede zal, gezien het tijdstip van den dag, niet voor het invallen van de duisternis tot legering kunnen overgaan, welk nadeel moet worden aanvaard om zeker te zijn van een onge- stoorden overgang voor de K. TJITJATIH. 3. Ten einde zoo spoedig mogelijk op de hoogte te komen van de door C.Wr.l genomen veiligheids- en verkenningsmaatregelen, welke van belang zijn voor een beter inzicht in den algemeenen tactischen toestand, verdient het aanbeveling, dat C.Det.A., die een auto ter beschikking heeft, zich terstond naar C.Wr.l begeeft om contact op te nemen. De af te leggen afstand bedraagt ongeveer 7 km of 10 minuten rijden. Daar een geschikt legeringsgebied voor het det. alleen te vinden is tusschen pl. 125 en pl. 120 van den marschweg en het hoofd van de hdm. nog ongeveer 1 uur zal moeten loopen, voordat pl. 120 kan worden bereikt, is het opnemen van contact geen bezwaar. 4. De weg SOEKABOEMIbrug TJIPEUNDEUJ 3 (222 219) is de kortste opmarschweg voor Rood. Bovendien biedt het terrein langs dezen weg den vijand meer gelegenheid tot manoeuvreeren, dan de weg over TJIBADAK, waarvan het laatste gedeelte een défilé vormt, dat C.Det.A. in de gelegenheid stelt met weinig troepen ernstig weerstand te bieden en dat een vij. troepenmacht weinig ontwikkelingsruimte verschaft. Rood heeft bij een opmarsch langs den Z.-weg, zelfs op het smalste gedeelte daarvan (het défilé van de K. TJIPELANG), nog altijd de mogelijkheid een omtrekking uit te voeren langs den gelen weg van TJISA'ATBOD JONG 1. Hoewel C.De.t.A nog niets bekend is omtrent 's vijands op- marschplannen, kiest hij op grond van het bovenstaande het zwaartepunt van zijn actie langs den rijweg in O.-richting. Hij bestemt hiervoor 2% bat.inf. en alle beschikbare art., terwijl bat. den weg naar TJIBADAK moet afsluiten. Ten einde voor verrassingen uit het N. gevrijwaard te zijn, plaatst hij het strijdend gedeelte van zijn alg. res. op auto's. 5. Uit het vermelde in punt 1 blijkt, dat nog niet kan worden uitgemaakt waar en wanneer de ontmoeting met de vij. hoofd macht zal plaats grijpen. 348

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 64