leger niet te vergelijken is met de legers der vroegere warlords, doch dat het is een leger uit het volk, strijdende voor de redding van het Chineesche volk van het dreigende Japansche juk. Ook de soldaten zelve moeten in dien geest worden opgevoed. Om dit te hereiken is men bezig met de opleiding en de uitzending van duizenden politieke opvoeders. Voor die samenwerking tusschen volk en leger is discipline noodig. In het roode leger had men aanvankelijk 3 regels vast gesteld, n.l. Ie stipte gehoorzaamheid, 2e niets wegnemen van de arme bevolking, 3e alles wat van de rijken wordt afgenomen inleveren bij de autoriteiten. Het bleek noodig deze grondregels aan te vullen met een aantal eenvoudige voorschriften van wel levendheid, noodig in eene Chineesche maatschappij, waar men soms merkwaardig weinig égards voor anderen heeft. Deze nieuwe bepalingen schrijven voor, dat de soldaten beleefd en hulpvaar dig behooren te zijn jegens de burgerbevolking, ligstroo en andere zaken na gebruik behooren op te ruimen, geleende voorwerpen terugbrengen en gebroken voorwerpen vervangen, dat zij eerlijk behooren te zijn bij hun onderhandelingen en dienen te betalen voor wat gekocht wordt en dat zij bepaalde hygiënische voor schriften in acht behooren te nemen. Al deze bepalingen zijn ver zameld in een lied, dat door de soldaten dagelijks wordt gezongen. Ook de vechtwijze der guerilla's is neergelegd in eenvoudige regels, n.l. Ie wanneer de vijand aanvalt, terugtrekken, 2e wan neer de vijand halt houdt en legert, hem hinderen, 3e wanneer de vijand den strijd ontwijkt, aanvallen, 4e wanneer de vijand terugtrekt, vervolgen. Groote aandacht wordt geschonken aan de organisatie van den spionnagedienst, aan het inwinnen van inlichtingen omtrent de bewegingen des vijands, zijn sterkte en die zijner posten. Aan vallen geschieden alleen met een overmacht, bij verrassing en des nachts, na grondige verkenning en voorbereiding. Wordt men zelf verrast, of moet men wijken voor een sterkeren tegenstander, dan gaat men uiteen in verschillende richtingen en verzamelt weer op een vooraf bepaald punt in den rug des vijands. 's Vijands communicatiemiddelen hebben natuurlijk de volle aandacht der guerilla's derhalve evenzeer van Japansche zijde. Hier succes te bereiken is niet eenvoudig, ook al niet, omdat voor belangrijke vernielingen ijzeren bruggen e.d. de gue rilla's niet altijd over voldoende springmiddelen beschikken. Bovendien worden zulke kunstwerken uiteraard bewaakt. Daar door heeft men gewoonlijk meer succes met het opbreken dei- spoorbanen en het voorbereiden van ontsporingen. Tot het laatste doel werden aanvankelijk de bevestigingsnagels der rails aan de dwarsliggers weggenomen. Deze maatregel had geen succes meer, nadat de Japanners lichte spoorwegauto's aan hun spoortreinen vooraf lieten gaan om de baan te verkennen, doch wel weer, 357

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 73