B. Aan een artikel „Uitbreiding van Duitsche duikbootvloot kan een ernstig gevaar voor Engeland zijn" in het ZJtrechtsch Nieuwsblad van 30 Januari 1939 ontleenen wij 361 oorlogsschepen slechts een zeer matige uitwerking. En motortorpedo booten moeten er juist alles op zetten grootere oorlogsschepen in smalle binnenzeeën tot zinken te brengen. Een groot bezwaar voor motortorpedobooten is nog, dat het geluid der motoren haar aanwezigheid verraadt. Intussehen is de trefkans op die kleine booten, zoowel uit de lucht als van boord, gering. Haar grootste vijand is de snelle torpedobootjager. Alhoewel van de motortorpedobooten geen ingrijpende wijziging van de oorlogvoering ter zee te verwachten is zullen zij er in samen werking met het vliegtuig toe kunnen bijdragen, dat de vijandelijke vloot in smalle binnenzeeën op respectabelen afstand van de kust blijft, wil deze geen gevaar loopen ernstige verliezen te lijden. Mocht het bijvoorbeeld mogelijk zijn, dat Duitschland aan de Noord- en Zuidkust van Spanje over een duikboot- en vlieg tuigbasis kon beschikken, dan zou dit een doodelijk gevaar voor Engeland en Frankrijk beteekenen, ernstiger dan de onbeperkte duikbootoorlog in de jaren 1917 en '18 ooit geweest is, omdat nu de beveiligingsmaatregelen zooveel moeilijker zijn en de luchtactie zich steeds verder uitbreidt. Bedenkt men voorts, dat wat het luchtwapen betreft de superioriteit van het Duitsche Rijk, zooivel in het aantal der eerste linie vliegtuigen als in de soort daarvan, wel algemeen erkend wordt, dan zal het den lezer hopenlijk duidelijk geworden zijn, welk een machtig wapen het is, wanneer dit op de juiste wijze met een goeden verkenningsdienst door onderzeebooten kan worden aangewend. Of men het van Engelsche zijde wel vanuit dit oogpunt bekeken heeft, valt te betwijfelen, want anders zou een bekend vaktijdschrift niet zoo boud kunnen beweren, dat de uitbreiding der Duitsche duik bootvloot, wat Engeland's positie ter zee aangaat, geenerlei ern stige bedenking behoeft te ontmoeten!! Of is men er daar zoo absoluut zeker van, dat van Duitsche duikboot- en vlieg tuigbases is Spanje nooit sprake zal zijn Misschien wanneer Engeland Gibraltar aan Spanje terug zou willen geven, maar die mogelijkheid zal ieder, die eenig inzicht heeft in de positie van Groot-Brittannië als zeemogendheid a priori uitsluiten. Ten slotte zal het den lezer, die mijn artikelen in dit blad over de verdediging van Ned.-Indië gevolgd heeft, wel opvallen, dat de hierboven uiteengezette visie op een mogelijk door Duitschland te voeren actie, veel overeenkomst vertoont met de wijze, waarop wij onzen Archipel tegen een ter zee overmachtigen tegenstander het doeltreffendst kunnen beveiligen. Naast een goede duikbootvloot, hoofdzakelijk voor verkenning, die thans reeds aawezig is, zal een krachtige superieure luchtmacht van landvliegtuigen noodig zijn, die thans gedeeltelijk aanwezig is, maar nog belangrijk uitgebreid moet worden. Laat men daarop toch allermeest aansturen, want met de vloot van Minister Van Dijk, zelfs wanneer die tot zes kruisers wordt uitgebreid, zal die veiligheid van Indië nimmer verzekerd zijn. Cursiveering van ons. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 77