buitengewesten zoowel staatkundig, politiek als economisch wist op te bouwen tot één degelijk bouwwerk. Met Generaal Van Heutsz overleed op 10 Juli 1924 te Montreux één van Nederlands groote zonen. Zijn stoffelijk overschot werd op 9 Juni 1927 op indrukwekkende wijze bijgezet op de Ooster begraafplaats te Amsterdam. Groot was allerwegen in Indië de drang om de nagedachtenis van den „Generaal", zooals hij in den mond der militairen bleef genoemd worden, blijvend te eeren. Een plaatselijk comité te Koetaradja, stelde zich in verbinding met de hoofdcommissie, welke zich te Batavia op initiatief van den toenmaligen Vice-President van den Raad van Ned.-Indië, W. Frijling, had gevormd en zich ten doel had gesteld voor Generaal Van Heutsz een monument op te richten. Men kwam o.a. tot het resultaat te Koetaradja een borstbeeld van koper te plaatsen op het drukste gedeelte van de stad 6 Juni 1932 had de plechtige onthulling daarvan door Gouverneur A. H. Philips plaats, waarbij ook door Ds. Thenu, den bekenden veldprediker van Van Heutsz tijdens zijn talrijke expedities, een treffende rede in het Maleisch werd uitgesproken. De plechtige onthulling van het Van Heutszmonument in Amsterdam had 14 Juni 1932 plaats in tegenwoordigheid o.a. van de Koninklijke Familie. 23 Augustus 1932 werd in Indië's hoofdstad een overeen komstige plechtigheid uitgevoerd door Zijne Excellentie den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië Jhr. B. C. de Jonge, mede in tegenwoordigheid van de leden van den Raad van N.-I., depar tementshoofden, consulaire ambtenaren en vertegenwoordigers van talrijke vereenigingen. Het opschrift van dit monument, dat in het Nederlandsch, Maleisch en Javaansch op de verschillende vlakken is aangebracht, luidt „J. B. van Heutsz, Gouverneur-Generaal 19041909. Hij schiep orde, rust en welvaart en heeft de volkeren van Ned.-Indië tot een eenheid vereenigd" 291

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 7