2. GRONDSLAGEN EN HANTEERING VAN NEUTRALITEITSREGELEN door M. D. SCHAAFSMA, Kapitein van den Generalen Staf. I. INLEIDING. In ons artikel over de Amerikaansche Neutraliteitswet (I.M.T. Jan. 1938) besloten wij de aanteekeningen over de ontwikkeling van het neutraliteitsrecht met de opmerking, dat er ook na het sluiten van het Volkenbondsverdrag en van het Kelloggpact nog plaats was voor het begrip onzijdigheid. „Een algeheele verwezen lijking der solidariteitsidee heeft het Volkenbondsverdrag nog allerminst gebracht, en als gevolg daarvan blijft ook de mogelijk heid van neutraliteit nog in verschillende gevallen open" schreef prof. mr. Francois in 1933 1). Hoeveel te meer geldt deze uitspraak nu sindsdien de solidariteitsidee zooveel slagen heeft te verduren gekregen, dat haar verwezenlijking, hoezeer dit ook moge zijn te te betreuren, vrijwel een utopie is geworden. Doch ook sedert het schrijven van ons hiervoor aangehaalde artikel is er nog veel geschied, dat onze aandacht vraagtBelgië besloot tot een zelf standige politiek, Zwitserland trok zich terug in de oude positie van permanente onzijdigheid. Ook de Scandinavische staten Denemarken, Finland, Noorwegen, IJsland en Zweden maakten voorbehoud t.a.v. hun volkenbondsverplichtingen in welk op- zich Nederland volgde en behielden zich het recht voor van onzijdigheid in een conflictzij onderstreepten deze mededeeling door het plegen van overleg over een nieuwe gemeenschap pelijke neutraliteitsproclamatie ter vervanging van de Deensch- Noorsch-Zweedsche van 21 December 1912; 27 Mei 1938 had de publicatie daarvan plaats2). In Augustus 1938 volgde Italië met een neutraliteitswet3). Ten slotte is het nut van de Ameri- 292 9 Mr. Francois, Handboek van het Volkenrecht, II, 1933; blz. 478. Zie ook Kunz, Kriegsrecht und Neutralitatsrecht, 1935, blz. 303 t/m 319 Fauchille-Bonfils, Traité de droit international public, II, 1921, 1446/11 e.v. Bulletin de l'Institut Juridique International, Juli 1937, blz. 70; zie voor Denemarken: Luit. t. Z. Ie kl. Mr. Dr. Zeeman, De nieuwe Scandi navische neutraliteitsregelen, Mar. B. Aug. 1938 Noorwegen Bulletin enz. Oct. 1938, blz. 297 ZwedenBreuning, Die neuen Neutralitatsregeln der nordischen Staaten M. R. Aug. 1938. 3) Bulletin enz. Jan. 1939, blz. 132.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 8