c. 1 sie. Wr.l brugbewaking km 118, toegevoegd 1 sie. zw.mitrn.M.l. d. Gros Wr. 1 wordt z.s.m. versterkt met 1 cie.inf. op auto's, en met 1 sie.zw.mitrn.M.l. 1 cie.inf. zal z.s.m. den rij. naar TJIBADAK afsluiten t.h.v. Kbr. (212 224). e. Indien gros Wr.l het opgegeven punt door overmacht van vij.tpn. niet kan bereiken, den rij. en den gelen weg zoo ver mogelijk O.-waarts afsluiten. 4. Vbd. en vbn. a. Mij z.s.m. bericht zenden omtrent uw bevindingen. b. Ik bevind mij t.n.o. bij km 118. Gedicteerd aan C.Det.A. C. Wr. 1. Kap. adj. 352 BOEKBESPREKING. Ter gelegenheid van zijn 75-jarig jubileum werd door den Topografischen Dienst een zeer belangwekkend boekwerkje uitgegeven: 75 Jaren Topo grafie in Nederlandsch-lndië. De inleiding en het slotwoord, welke den groei van den Dienst en de aspecten voor de toekomst aangeven, werden geschreven door het Hoofd van den Dienst, Kolonel 1VT. T. van Staveren. In de tusschengelegen hoofdstukken vinden wij achtereenvolgens behandeld De geodetische en astronomische werkzaamheden (Prof. Ir. J. H. G. Sche pers), de terrestrische opneming (Majoor H. J. de Jamaer), de fotogrammetrie (Kapitein A. Kint), de kartografische afdeeling (Dr. A. J. Pannekoek), het reproductie-bedrijf (Th. J. Ouborg), de instrumentmakerswinkel (G. Erb), he*t kaartenmagazijn (R. J. Jansen) en de opleiding van het meetpersoneel (Majoor H. J. de Jamaer). Het geheel is verlucht met een groot aantal uitstekende foto's (w.o. portretten van Luitenant-Kolonel W. F. Versteeg, het eerste diensthoofd, Kolonel J. J. K. Enthoven en Majoor J. van Roon) en sprekende statistieken, terwijl reproducties en deelen van verschillende soorten kaarten, welke door den Topografischen Dienst worden vervaardigd, een duidelijk en smaakvol beeld geven van den door den Dienst gepres- teerden arbeid. Ten slotte is een kort, in het Fransch gesteld, résumé opgenomen ten behoeve van belangstellenden in het Buitenland. Het sierlijke eenvoudige werkje is ongetwijfeld een passende herinnering aan het jongste jubileum van het voor Nederlandsch-lndië en het Kon. N.-I. Leger zoo belangrijke dienstvak van den Topografischen Dienst. C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 68