8. UIT DE PERS. A. Aan het Bataviaasch Nieuwsblad van 3 Maart 1939 ont- leenen wij het volgende artikel m.b.t de waarde voor defensie van 360 MOTORTORPEDOBOOTEN. Inzichten van Duitschen marine-officier. In het „Militdr Wochenblatt" schrijft een Duitsch marine-officier opmerkenswaardige zaken over motortorpedobooten, waaruit wij het volgende aanhalen. In de eerste plaats deelt hij mede, dat wij hier met een nieuw wapen te doen hebben, Wel zorgden tijdens den wereldoorlog aan Engelsche zijde z.g. kustmotortorpedobooten voor de bewaking van versperringen in het Kanaal, maar deze zijn met de tegenwoordige zeer snelle motortorpedobooten van grooter tonnage eenvoudig niet te vergelijken. Bovendien zijn laatstgenoemde veel zeewaardiger. De moderne motortorpedobooten hebben een waterverplaatsing, varieerend tusschen 20 en 40 ton. Alleen de Duitsche hebben een iets grooter tonnage. Zooals bekend zal zijn bestaat de bewapening uit minstens 2 torpedolanceerinrichtingen en eenige dieptebommen tegen onderzeebooten. De snelheid wisselt af tusschen 34 en 53 zeemijlen. Ofschoon zulke motortorpedobooten behoorlijk zeewaardig zijn, zullen zij strategisch toch slechts op binnenzeeën te gebruiken zijn, derhalve in Europa in hoofdzaak op de Noord- en Oostzee, in het Engelsche Kanaal en in de Middellandsche Zee. Tegen de zware Oceaanzeeën zijn zij niet opgewassen. Wel voeren in 1938 8 Engelsche motortor pedobooten op eigen kracht bij gunstig weer naar de Middellandsche Zee, maar zulk een tocht heeft alleen onder gunstige omstandig heden kans van slagen. Zelfs in de dikwijls zeer stormachtige binnen zeeën is haar gebruik aan beperkingen onderhevig. Dit geldt vooral voor de z.g. trapbooten, zoo genoemd naar het trapsgewijze bijgewerkt zijn van het bodemoppervlak. Het zijn deze booten, welke een snelheid van 50 zeemijlen kunnen ontwikkelen. Bij den geringsten zeegang zijn zij evenwel niet te gebruiken. Het meerendeel der booten zijn echter z.g. glijbooten met vlakken bodem, welker snelheid tusschen 35 en 45 zeemijlen varieert. Doch ook deze booten zijn in de noorde lijke binnenzeeën van .Europa met haar meermalen korten steilen zee gang aam zeer heftige slingerbewegingen blootgesteld, waardoor de trefkans der torpedo's vermindert. Vandaar dat de Duitschers bij de constructie hunner motortorpedobooten vooral op goede zeewaardig heid en minder op hooge snelheden hebben gelet. Trouwens ook de kruisers hebben reeds een snelheid van 35 zeemijlen bereikt, terwijl die der torpedobootjagers bereids grooter is. Terwijl de motortorpedobooten gewoonlijk door lichte-oliemotoren voortgedreven worden bezitten de Duitsche booten nog Dieselmotoren. Wel worden die booten daardoor zwaarder, maar zij stoken zuiniger. Het gewicht der Duitsche booten bedraagt 55 ton. Hun lengte is 28 m, tegenover 16 tot 23 m van die der overige Europeesche zeemachten. De torpedo's der Duitsche en nieuwste Engelsche booten hebben resp. een kaliber van 50 en 53 cm. Kleinere kalibers hebben tegen grootere

Indisch Militair Tijdschrift | 1939 | | pagina 76